Cemşid'den Hızır'a bereket mitleri
Myths of abundance from Cemşid to Hızır
  1. Tez No: 810536
  2. Yazar: AYGÜL KÖŞKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bereket konusu zaman önemini korumuş olan bir konudur. İnsanoğlu, temel ihtiyaçlardan olan beslenme ihtiyacını karşılamak için öngörülemez olan doğayı ve tanrıları etkilemek istemiştir. Onları etkileyerek hayvanlarını çoğaltacağına ve tarım mahsullerinin bereketini arttıracağına inanmışlardır. Bunun için birtakım ritüeller düzenlemiş ve mitler oluşturmuşlardır. Bu araştırmada Mezopotamya uygarlıkları, Mısır, İran, Hitit, Fenike, Yunan, Altay Türkleri, Saha Türkleri, Hakas Türkleri ve Anadolu'daki bereket mitleri ve ritüelleri ele alınmıştır. Ele alınan bu uygarlıkların mitlerinde ve ritüellerinde ortak tema, motif ve sembollerin olduğu tespit edilmiştir. Bu mit ve ritüellerin günümüzde Anadolu coğrafyasında hala varlığını sürdürdüğü görülebilir. Bunların; halk inanışlarında, masallarda, festivallerde ve seyirlik köy oyunlarında çok sayıda örneği bulunur.
Özet (Çeviri)
The subject of abundance has always maintained its significance for all communities from ancient times to the present day. Humans have sought to influence the unpredictable natutal crops, which are essential for meeting their basic needs. To achieve this, they have organized various rituals and created myths. The abundance myths and rituals in Mesopotamian civilizations, Egypt, Iran, Hittites, Phoenicia, Greece, Altai Turks, Saha Turks, Hakas Turks and Anatolia have been examined in this paper. It has been determined that these civilizations share common themes, motifs and symbols in their myths and rituals. It is evident that these myths and ritual continue to exist in the Anatolian region to this day. Numerous examples can be found in folk beliefs, folktales, festivals and traditional village performances.