Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda femoral kalıntıların korunmasının fonksiyonel sonuçlara etkisi
The effect on functional results preserving femoral remnant tissue versus nonpreserved group during anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 473856
  2. Yazar: BAKİ VOLKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ön çapraz bağ (ÖÇB) yırtıklarının cerrahi tedavisinde, femoral kalıntıların korunduğu rekonstrüksiyon tekniği ile standart tekniğin fonksiyonel ve klinik sonuçlarının karşılaştırılmasını amaçlandık. Hastalar ve yöntemler: İleriye dönük randomize olarak planladığımız çalışmamıza, ÖÇB yırtığı nedeniyle cerrahi uygulanan 60 hasta (tamamı erkek) dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup A'da (n=37) hastalar hamstring tendon otogrefti kullanılarak femoral kalıntı koruyucu cerrahi tekniği ile ÖÇB rekonstrüksiyonu uygulanırken, Grup B'de (n=23) hamstring tendon otogrefti ile standart rekonstrüksiyon tekniği uygulandı ve kalıntılar temizlendi. Grup A hastaların yaş ortalaması 31,89±8,12 yıl, Grup B'de ise 30,04±8,91 yıl olarak tespit edildi. Hastaların takip süresi; Grup A için 16,57±5,40 ay, Grup B için ise 13,87±6,70 ay olarak hesaplandı. Her iki grup arasında, hastaların yaşları ve takip süreleri açısından farklılık yoktu (p˃0.05). Cerrahinin klinik sonuçları Uluslararası Diz Dokümantasyon Komitesi (IKDC) skoru, Subjektif IKDC 2000 diz skorlaması, Lysholm skorlaması, fiziksel instabilite testleri ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların her iki grupta da, ameliyat öncesi Lysholm, IKDC ve Subjektif IKDC 2000 diz skorlarına göre, ameliyat sonrası anlamlı düzelme tespit edildi. Her iki teknikte sonuçları açısından yararlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to compare the functional and clinical results of the reconstruction technique in which femoral remnants are preserved and standard technique in the surgical treatment of anterior cruciate ligament (ACL) tears. Patients and methods: We included 60 patients (all male) who underwent surgery for ACL rupture, in our prospective, randomized planned study. The patients were randomly divided into two groups. In Group A (n=37) patients were treated with hamstring tendon autograft, femoral remnant preservative surgery technique was used for ACL reconstruction, whereas group B (n=23) were treated with hamstring tendon autograft, was used for standard reconstruction technique and the remains were cleaned. The mean age of the patients was 31,89 ± 8,12 years in Group A and 30,04 ± 8,91 years in Group B. Follow-up of patients; 16.57 ± 5.40 months for Group A and 13.87 ± 6.70 months for Group B, respectively. There was no difference between the two groups in terms of the age of the patients and follow-up time (p˃0.05). Clinical results of the surgery were evaluated by the International Knee Documentation Committee (IKDC) score, Subjective IKDC 2000 knee score, Lysholm score, and physical instability tests. Results: Significant postoperative improvement was found in both groups of patients according to Lysholm, IKDC and Subjective IKDC 2000 knee scores before surgery. Both techniques were helpful in terms of the results.