Influencerların sosyal medyada metaverse hakkında uyandırdıkları izlenimler hakkında bir inceleme: Youtube örneği
Analysis on the impressions of influencers about metaverse on social media: Youtube example
  1. Tez No: 810540
  2. Yazar: SAMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sosyal Medya algısı çok uzun zamandır akademik dünyada tartışılan bir konu olup, sosyal medya dünyasında ortaya çıkan Metaverse kavramıyla beraber ortaya sosyal ve ekonomik etkilerinin ışığında sosyal medya hayatının nasıl şekillendiği ve Influencerlık arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamaya çalışmaktır. Metaverse algısından bahsetmek için sosyal medyayı keşfeden İnflucerlerden ve sosyal medya fenomenlerinden bahsetmeden geçemeyiz. Influencerler, sosyal medya aracılığıyla, farklı ürün ve hizmetleri takipçileri ile paylaşarak onları etkileyen kişi ve çevrelerinin isteklerini ve niteliklerini anlamaya meraklı kaşiflerdir. Yapılacak olan bu araştırmayla ile amaçlanan değişen teknolojiyle beraber yeni sosyal medya ağ yapısında özellikle Metaverse'ün sosyal medyada oluşturduğu algnıın Influencerların Yotube videoları özelinde nasıl olduğunu anlamak olacaktır. Çünkü oluşan yeni değişimlerle birlikte sosyal medyaya bağımlılık ile sosyal sınıf farklılıklarının makasının artması gibi sorunların nedeni anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The perception of social media is a subject that has been discussed in the academic world for a long time, and it is trying to understand how social media life is shaped in the light of the social and economic effects that emerged with the concept of Metaverse that emerged in the social media world and what kind of relationship there is between Influencerness. In order to talk about the perception of the metaverse, we cannot pass without mentioning the Influencers and social media phenomena who discovered social media. Influencers are explorers who are curious to understand the wishes and qualities of the people and their circles that affect them by sharing different products and services with their followers through social media. The aim of this research will be to understand how the perception created by Metaverse in social media, especially in the new social media network structure together with the changing technology, is in the context of Influencers' Yotube videos. Because with the new changes, the reason for the problems such as addiction to social media and the increase in social class differences has been tried to be understood.