Sınır boyu çeşitli kuvvet etkisi altında olan yarı düzlemler için bir lamb problemine cagniard yönteminin uygulanması
The lamb problem for semi-planes whose boundry lenght is under the influence of various forces
- Tez No: 810559
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Elastik yarı düzlemin sınırı boyu uygulanan ve zamana göre değişen dikey yükün/yüklerin yarı düzlemde neden olduğu tepkinin konu olduğu bu çalışmada, ani noktasal yük veya belirli aralık boyu yük problemleri incelenecektir. Genelde, elastiklik problemi olarak ele alınacak araştırma konusunda, yarı düzlemin mekanik karakteristiklerinin yükleme geometrisinin ve zamana bağlılığın etkisinin ele alınacağı çalışmanın yapılması amaçlanmaktadır. Yarı düzlem için Lamb problemi konum ve zaman değişkenlerinin yer aldığı bir sınır değer problemidir. Problemin geometrisi, tezde ele alınan problemi Laplace ve Fourier integral dönüşümleri yardımıyla diferansiyel denklem sistemi için sınır değer problemine indirgemeye imkan sağlamaktadır. Yarı düzleme, sınırı boyu farklı kuvvetlerin etki göstereceği durumlarda ilgili sınır değer problemlerinin çözümü sırasında hesaplanması güç integrallerle karşı karşı karşıya kalınmaktadır. Yoğunlaştırılmış itici kuvvetin etkisinin incelendiği bir örnekte, bu problemin çözümüne kompleks düzlemde bölge dönüşümlerinin kullanıldığı Cagniard yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, where the response caused by vertical loads/loads applied at the boundary length of the elastic half plane and changing according to time is the subject, sudden point load or specific December length load problems will be examined. In general, it is aimed to conduct a study on the research that will be considered as an elasticity problem, in which the mechanical characteristics of the half-plane, the loading geometry and the effect of time dependence will be considered. The Lamb problem for the half-plane is a boundary value problem involving position and time variables. The geometry of the problem makes it possible to reduce the problem discussed in the thesis to a boundary value problem for a system of differential equations with the help of Laplace and Fourier integral transformations. In cases where different forces will act on the half-plane along its boundary, integrals that are difficult to calculate are encountered during the solution of the relevant boundary value problems. In an example where the effect of an intensified driving force is studied, the Cagniard method, which uses region transformations in the complex plane, has been applied to the solution of this problem.