COVİD-19 pandemi sürecinde kronik ruhsal hastalığı olan bireylerin genel sağlık algısı, yaşam kalitesi ve stres düzeyini etkileyen faktörler
Factors affecting the general HEALTH perception, quality of life and stress level of individuals with chronic mental illness during the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 810606
  2. Yazar: SİBEL NUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVİD-19 pandemi sürecinde kronik ruhsal hastalığı olan bireylerin genel sağlık algısını yaşam kalitesini ve algılanan stres düzeyini etkileyen faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapılan çalışma birey üzerinde yürütüldü. Veriler, sosyo-demografik veri formu, Algılanan Sttres Ölçeği (ASÖ), DSÖ Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-Bref-TR) ve Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) yüz yüze ve telefon aracılığı ile toplandı. Verilerin analizinde bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the general health perception, quality of life and perceived stress level of individuals with chronic mental illness during the COVID-19 pandemic process. The descriptive and relational study was carried out on the individual. Data were collected via socio-demographic data form, Perceived Stress Scale (PSS), WHO Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-Bref-TR), and Health Perception Scale (HPS) face-to-face and via telephone. In the analysis of the data, independent groups t-test, one-way analysis of variance and correlation analysis were used.