Sedanter kavramının kas kuvvet yapısı ve özelliklerine göre belirlenmesi
Determination of sedentary concept according to muscle strength structure and characteristics
  1. Tez No: 810607
  2. Yazar: SEDEF NİZAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİNE PÜNDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sedanter tanımı günlük fiziksel aktivite düzeyine göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu tanımlamada, yaygın olarak Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF) kullanılmaktadır. Ancak, literatürdeki çalışmalar incelendiğinde kas kuvvet özelliklerine göre sedanter kavramının tanımlanmadığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, UFAA-KF skorlaması aracılığıyla“inaktif”,“minimal aktif”ve“çok aktif”skorlamalarına göre sedanterler için ortalama kas kuvvet değerlerini belirlemektir. Çalışmaya yaşları 20-28 arasında erkek (n=42) ve kadın (n=42) toplam 84 gönüllü katılmıştır. Katılımcılara;“Kişisel Bilgi Formu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu”ve“İzokinetik Kas Kuvvet Testi”uygulanmıştır. Tüm katılımcıların diz ekstansör ve fleksör kas grubuna 60°/sn. ve 180°/sn. açısal hızlarda, sırasıyla 6 ve 20 tekrarlarda izokinetik kas kuvvet testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında; Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis Testi kullanılarak analiz edilmiştir ve anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma bulgularına göre ekstansör ve fleksör pik tork, ortalama tork, pik tork/vücut ağırlığı, pik iş, ortalama iş, pik güç ve ortalama güç değerleri her iki açısal hızda inaktif grubun diğer iki gruba göre daha düşük değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir (p=0.000-0.008). Gruplar arası cinsiyete göre pik tork/vücut ağırlığı ortalama değerlerinin karşılaştırılması sonucunda inaktif ve minimal aktif grubun ekstansör değerleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Ancak yüksek seviyede aktif grubun cinsiyete göre pik tork/vücut ağırlığı ortalama değerlerinin karşılaştırılması sonucunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p=0.003-0.004). Sonuç olarak, aktivite seviyesi arttıkça kuvvet özelliklerinin arttığı, çok aktif grupta PT/kg değerlerinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği, ancak inaktif grupta kadın ve erkeklerde farklılık göstermediğini bulduk. Bu durum, sedanterlerin kas kuvvet özelliklerini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The sedentary term is defined in a different way according to the level of daily physical activity. In this definition, the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) is commonly used. However, the information of the sedentary muscle strength characteristics has not been reported well yet. The aim of this study is to determine the average muscle strength values for sedentary people according to the“inactive”,“minimally active”and“very active”according to IPAQ-SF scoring. A total of 84 volunteers, male (n=42) and female (n=42), aged between 20 and 28, participated in the study. The participants,“Personal Information Form”,“International Physical Activity Questionnaire Short Form”and“Isokinetic Muscle Strength Test”were applied. Then, The Isokinetic muscle strength test was applied of the knee extensor and flexor muscle groups, 60 and 180°/sec velocity with 6 and 20 repetitions, respectively. SPSS package program was used in the analysis of the data with One-Way Analysis of Variance and Kruskal Wallis Test were used. The statistical significance was accepted as p≤0.05. According to the study findings, the values of extensor and flexor peak torque, average torque, peak torque/body weight, peak work, average work, peak power and average power were lower in both angular velocity in the inactive group with compared other two groups (p=0.000-0.008). The mean values of peak torque/body weight were compared between the groups according to gender, it was determined that there was no significant difference between the extensor values of the inactive and minimally active groups (p>0.05). However, a significant difference was determined of the comparison of the peak torque/body weight average values of the highly active group by gender (p=0.003-0.004). In conclusion, the strength characteristics increased dependingly activity level, and the PT/kg values were different by gender in the highly active group, but it was not differ between in the inactive group. In this case, this inactive group strength values were indicated the muscle strength characteristics of the sedentary.