Suriyeli göçmenlerin kentsel yaşama uyumlarında yerel yönetim politika ve uygulamaları 'İstanbul seçili ilçe belediyeleri üzerine nitel bir inceleme'
Local government policies and practices in adaptation to urban life of Syrian migrants: A qualitative study on selected district municipalities of Istanbul
- Tez No: 810649
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye bugüne kadar birçok göç hareketliliğine ev sahipliği yapmıştır. Deneyimlediği bu çeşitli göç hareketlerine karşı birçok uygulama ve politikalar geliştirmiştir. 2011 yılında Suriye'de gerçekleşen bir iç savaş sonucunda bölgenin yerel halkı, ülkemize kitlesel akınlar halinde göç etmeye başlamıştır. Bu göçler yeni düzenlemelerin sağlanmasını zorunlu kılmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne aday üyeliği doğrultusunda katıldığı ve düzenlediği uygulamalar açıklanmıştır. Türkiye'nin 81 iline yayılan Suriyeli göçmenlerin yönetiminde merkezi yönetim her ne kadar rol alsa da yerel yönetimlere de, Suriyeli göçmenlerin şehre uyumlarının sağlanmasında önemli görevler düşmektedir. Yerel yönetimler tarafından sağlanan hizmet ve uygulamaların, ikincil kaynaklar ve Suriyeli göçmenlerle yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelerinde katkısı ile derinlemesine analiz yapılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has hosted many migration movements so far and has developed various practices and policies after these migration movements. As a result of the civil war that took place in Syria in 2011, the local people of the region immigrated to Turkey in mass influxes. This migration has made it necessary to provide new regulations. First of all, after Turkey's candidate membership to the European Union, it became a party to the regulations of the union and created laws and regulations in this context. Although the central government plays a role in the management of the Syrian immigrants spread all over Turkey, local governments also have important duties in ensuring the adaptation of Syrian immigrants to the city. The services and practices provided by local governments are explained through in-depth analysis with the contribution of secondary sources and face-to-face interviews with Syrian immigrants.