Yeni nesil matematik sorularına ilişkin ortaöğretim matematik öğretmenlerinin yaklaşımlarının ve derslerinde kullanımlarının incelenmesi
Investigation of high school mathematics teachers' approaches to new generation mathematics questions and their use in their lessons
  1. Tez No: 810650
  2. Yazar: ARZU ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YAMAN ORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma ile ortaöğretim matematik öğretmenlerinin yeni nesil matematik sorularına ilişkin yaklaşımlarının ve derslerinde bu sorulara ne düzeyde yer verdiklerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul ili Çatalca ilçesindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan 15 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ortaöğretim matematik öğretmenlerinin yeni nesil soruları okuduğunu anlamaya yönelik, ezberden uzaklaştıran, mantık ve muhakemenin ön planda olduğu uzun sorular olarak tanımladığı görülmüştür. Eski tarz soruların formül bilgisi ve işlem yeteneği gerektiren, yeni nesil soruların ise okuduğunu anlama ve yorumlama becerisi gerektiren sorular olduğu ifade edilmiştir. Yeni nesil soruların anlaşılır bir dille kısa ve net yazılması gerektiği belirtilmiştir. Bu soruların analiz, yorumlama becerisi kazandırma ve gerçek hayatla ilişki kurma amaçlarıyla öğretimde kullanıldığı ifade edilmiştir. Yeni nesil ve eski tarz soruların birlikte kullanılmasının da öğrencinin konuyu kavrayabilmesi açısından önemli olduğu vurgulanmıştır. Öğretmenlerin konuları yetiştirme kaygısı, soruların uzunluğu, zaman problemi ve öğrenci seviyesi sebepleriyle bu sorulara derslerinde yeterince yer vermedikleri görülmüştür. Yeni nesil matematik sorularının beceri sahibi ve matematik başarısı yüksek olan öğrencileri ayırt etmede etkili olduğu öğretmenler tarafından ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, it is aimed to determine the approaches of high school mathematics teachers regarding the new generation mathematics questions and the level at which they include these questions in their lessons. The case study approach from the qualitative research patterns were implemented. Participants are 15 mathematics teachers working in high school in Çatalca district of Istanbul province. Purposive sampling method was used in the selection of participants. A semistructured interview form was used to collect data. The data were analyzed through descriptive analysis. As result of the research, it has been seen that defined the new generation questions as long questions that require the ability to understand what they read, distract from memorization, where logic and reasoning are at the forefront. It has been stated that old-style questions are questions that require knowledge of formulas and processing skills, new generation questions are questions that require reading and interpreting skills. It is thought that the new generation questions should be written briefly and clearly. It has been stated that these questions are used for the purpose of gaining the ability to analyze and interpret and to establishing relationships with real life. It has been emphasized that the use of new generation and old style questions together is important for the student to understand the subject. It has been seen that these questions were not given enough space in the lessons because of the anxiety of completing the subjects, the length of questions, the time problem and the student level. It has been stated that the new generation mathematics questions were effective in distinguishing students who have skills and have high mathematical success.