Örgütlerde iş stresi ve değişime karşı tutumun örgütsel performansa etkisi: Bir alan çalışması
Organizations the effect of job stress and attitudes towards change on organizational performance: A field study
- Tez No: 810652
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KUMKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bulunduğumuz 21. yy. 'da yaşanan gelişmeler ışığında, hayatımızda pek çok şey hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu çalışmada, yeni çıkan gelişmeler karşısında, örgütlerde yaşanan sorunlardan temel olarak göze çarpan; iş stresi ve değişime karşı örgütteki bireylerin bakış açısı irdelenmiş ve bu sorunların performansa yansıması ortaya konmuştur. Veriler, kamu görevlilerine e-posta ve sosyal medya aracılığıyla dağıtılan çevrimiçi bir anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Toplam 331 katılımcı çevrimiçi anketi yanıtlayarak tamamlamış ve çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Anketin giriş kısmında katılımcıların demografik özellikleri ve çalıştıkları işe ilişkin 7 adet, ikinci bölümde katılımcıların iş stresini ölçmeye yönelik 15, üçüncü bölümünde katılımcıların değişime karşı tutumlarını anlamak üzere 29 ve son olarak anketin dördüncü bölümünde katılımcıların örgütsel performanslarını öğrenmek için 7 ifade yöneltilmiştir. Çalışma sonucunda İş stresi ve değişime karşı tutumun örgütsel performans üzerinde önemli bir etkisi olduğu, yöneticilerin ve liderlerin bu konularda gerekli çalışmaları yaparak yaşanabilecek durumlara önceden hazırlıklı olmaları gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca örgütsel performansı etkileyebilecek başka faktörlerde olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuçlar, örgütlerin kurumsal performansı iyileştirmek için değişimi nasıl yönettiklerine, kurumsal politikaları nasıl ilettiklerine ve değişim sonuçlarını nasıl hafiflettiklerine de çok dikkat etmeleri gerektiğini göstermektedir. Değişimdeki yönetim tarzının ve değişime direncin algılanan örgütsel performans üzerinde her zaman istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmayabileceği bulgusu da örgütsel değişim girişimlerinin başarısını belirlemede daha önemli bir rol oynayan başka faktörler olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
We are in the 21st century. In the light of developments in Turkey, many things in our lives are changing rapidly. In this study, in the face of new developments, the main striking problems in organizations are; The perspective of individuals in the organization against job stress and change has been examined and the reflection of these problems on performance has been revealed. Data were collected using an online survey method distributed to public officials via email and social media. A total of 331 participants completed the online questionnaire and formed the sample of the study. In the introductory part of the questionnaire, 7 statements related to the demographic characteristics of the participants and the job they work, 15 statements to measure the job stress of the participants in the second section, 29 statements to understand the attitudes of the participants towards change in the third section, and 7 statements to learn the organizational performance of the participants in the fourth section of the survey. As a result of the study, it has been revealed that work stress and attitude towards change have a significant effect on organizational performance, and that managers and leaders should be prepared in advance for situations that may be experienced by doing the necessary studies on these issues. In addition, it should be taken into account that there may be other factors that may affect organizational performance. The results show that organizations also need to pay close attention to how they manage change, communicate corporate policies, and mitigate change outcomes to improve organizational performance. The finding that management style in change and resistance to change may not always have a statistically significant effect on perceived organizational performance also indicates that there may be other factors that play a more important role in determining the success of organizational change initiatives.