Türkiye'de yerel yönetimlerde kriz yönetimi
Crisis management in local governments in Türkiye
  1. Tez No: 810653
  2. Yazar: TUĞÇE PEKCOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Kriz, genel olarak normal düzeni bozan acil ve istenmeyen bir durumdur. Küreselleşme ve artan etkileşim faktörleri dolayısıyla hızlı bir şekilde yayılım gösterebilir. Bu nedenle kriz yönetimi, acil durumlara hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verebilmek için gerekli olan stratejilerin geliştirilmesini ve uygulanmasını içeren bir disiplindir. Devlet ile toplum arasında köprü görevi gören yerel yönetim birimleri, yerel halkın yaşam standartlarını yükseltmek ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak için birçok hizmet sunan önemli kamu kurumlarıdır. Bir hizmetin ve problemin mevcut otoritenin en küçük birimleri tarafından yürütülmesi ve çözülmesi gerektiğini vurgulayan hizmette yerellik (Subsidiarite) ilkesi, yerel yönetimlerin kriz yönetimindeki rolünü vurgulayarak, kriz durumlarında daha etkili olmalarına yardımcı olur. Türkiye, farklı türde krizlerle karşı karşıya kalmakta, yaşanan ve yaşanabilecek krizler yerel yönetimlerin önemini ve sorumluluğunu arttırmaktadır. Çünkü krizler genellikle yerel bölgede meydana gelir ve yerel yönetimler halkı en iyi tanıyan ve krize ilk müdahaleyi yapacak olan birimlerdir. Dolayısıyla krizlere karşı hazırlık yaparak hızlı ve etkili bir şekilde müdahale gerçekleştirmek ve kriz sonrası dönüşüm sürecini yönetmek için kriz yönetim modelleri ve diğer stratejileri geliştirmelidirler. Bu tezde, Türkiye'de yerel yönetimlerde kriz yönetimi konusuna çözüm sağlayacak şekilde kriz öncesi hazırlık çalışmalarını, kriz anında müdahale yöntemlerini ve kriz sonrası iyileştirme süreçlerini inceleyerek yerel yönetimlerin kriz yönetimi konusunda daha etkili olmaları için üç aşamalı bir model ortaya atılmıştır. Bu modele ek olarak kriz örgüt modeli oluşturulmuştur. Örgüt modeli, başarılı bir kriz yönetimi için gerekli olan organizasyon, iş birliği ve koordinasyonu sağlamayı amaçlayan bir modeldir. Ayrıca kriz konusu detaylı bir şekilde incelenmiş olup çeşitli vakalar ve yaşanan kriz örnekleriyle konu çeşitlendirilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de yerel yönetimlerde kriz yönetimi modeli, yerel yönetimlerin kriz yönetimi süreçlerini iyileştirmek için öneriler sunarak, gelecekteki krizlere daha etkili bir şekilde hazırlanmalarına ve müdahale etmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
A crisis is an emergency and undesirable situation that disrupts the normal flow of life. It can spread rapidly due to globalization and increased interaction factors. Therefore, crisis management is a discipline that involves the development and implementation of strategies to respond quickly and effectively to emergency situations. Local government units, as the bridge between the state and society, are important public institutions that provide many services to improve the living standards of local people and meet social needs. The principle of subsidiarity, which emphasizes that a service or problem should be implemented and solved by the smallest units of existing authority, helps local government units to be more effective in crisis situations by emphasizing their role in crisis management. Türkiye faces different types of crises and the crises that have occurred and may occur increase the importance and responsibility of local government units. Since crises usually occur in the local areas, and local governments are the units that know the people the best and will be the first to intervene in the crisis. Therefore, they should develop crisis management models and other strategies to prepare for crises, respond quickly and effectively, and manage the post-crisis transformation process. In this thesis, a three-stage model for local government units to be more effective in crisis management has been proposed by examining pre-crisis preparation practices, crisis intervention methods, and post-crisis recovery processes to provide solutions to the issue of crisis management in these bodies in Türkiye. In addition to this model, a crisis organization model has been created. The organizational model is a structure that aims to ensure the organization, cooperation, and coordination necessary for successful crisis management. Furthermore, the concept of crisis has been studied in detail and diversified with different cases and examples of crises. In this context, the model of crisis management in local government units in Türkiye will help them to prepare for and respond to future crises more effectively by providing recommendations to improve their crisis management processes.