Türk müziği çalıp söyleme geleneğinde ud eşliği 'Ûdî Hrant örneği'
Oud accompaniment in the playing and singing tradition of Turkish music
  1. Tez No: 810655
  2. Yazar: HİLAL SONAY AKBAL İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, Türk Müziği'nde çalıp söyleme geleneğinin XX. Yüzyıldaki temsilcilerinden biri olan bestekâr Ûdî Hrant Emre'nin ud icrâsında kullanmış olduğu yorum unsurları, ifâde unsurları, tartım ve ritmik özellikleri, sağ el (mızrap), sol el (pozisyon) kullanımının tahlîl edilerek ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada Ûdî Hrant Emre'nin, şarkı formunda bestelemiş olduğu eserlerinde yer alan ud icrâsının yorum ve ifâde unsurları notaya alınmış ve icrâların tahlilleri yapılmıştır. Bu tahliller sonucunda ise Ûdî Hrant Emre'nin icrâsındaki üslûb ve tavır özellikleri tahlil edilmiştir. Ûdî Hrant'ın üslûb ve tavır özelliklerinin tahlîline ek olarak; Hrant'ın hayatı, bestekârlığı ses ve ud icrâsına ilişkin yapılan akademik çalışmalar, kaynak tarama yöntemi ile elde edilmiş, derlenen verilerin çözümlenmesi için“genel tarama”modeli kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında“betimsel”bir çalışma ortaya konulmuştur. Çalışmanın nihayetinde ud ile çalıp-söyleme geleneğinde önemli bir icrâcı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the XX th century of the tradition of playing and singing in Turkish Music. It is aimed to reveal the interpretation elements, expression elements, weighing and rhythmic features and the use of right hand (plectrum), left hand (position) used in oud performance by composer Ûdî Hrant Emre, one of the representatives of the this century. In the research, the interpretation and expression elements of the oud performance in the works of Ûdî Hrant Emre composed in song form were notated and the performances were analyzed. As a result of these analyses, the style and mannerisms of Ûdî Hrant Emre's performance have been revealed through analyzes. In addition to the analysis of udi Hrant's style and attitude; Academic studies on her life, composition, voice and oud performance were obtained by the source scanning method, and the“general scanning”model was used to analyze the collected data. In the light of the data obtained, a“descriptive”study was put forward. At the end of the study, it was concluded that Udi Hrant is an important performer in the tradition of playing and singing with the oud.