Son dönem kıraat alimlerinden Muhammed Salim Muhaysin'in hayatı ve kıraate dair eserlerinin incelenmesi
An examination of the life and works on qira'at of Muhammed Salim Muhaysin, one of the last period qira'at scholar
- Tez No: 810656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, insanları karanlıktan aydınlığa, delaletten hidayete ileten, Allah tarafından insanlara gönderilmiş yüce bir kitaptır. Bu kitabın da usulüne uygun bir şekilde okunması ve anlaşılması gerekmektedir. Bunun için Hz. Peygamber'in vefatından sonra ulemâ tarafından birçok ilim dalında eser kaleme alınmıştır. Bu ilimlerden biri de kıraat ilmidir. Kıraat ilmi, Kur'ân-ı Kerîm'deki kelimelerin farklı okunuşlarını konu edinen bir ilimdir. Büyük kıraat alimlerinin tabiinden olması ve Hz. Peygamber'in de kıraate verdiği değer, bu ilmin konumunu daha da yüceltmiştir. H.80 yıllarından başlamak suretiyle günümüze kadar kıraat alanında birçok eser kaleme alınmıştır. Son dönem kıraat alimlerinden Muhammed Salim Muhaysin'in de kıraat ile alakalı yazmış olduğu eserleri, bu alana önemli katkılar sağlamıştır. Biz de bu çalışmamızda, Muhaysin'in hayatını ve kıraat alanında yazmış olduğu eserleri incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Noble Qur'an is a sublime book sent by Allah to people, which guides people from darkness to light and from a sign to guidance. This book also needs to be read and understood properly. In this, the Prophet. after the death of the prophet, works in many branches of science were written by the ulema. One of these sciences is the science of qira'at. The science of Qira'at is a science that deals with different readings of the words in the Noble Qur'an. To be of the nature of the great qira'at scholars and to be a Prophet. the value that the prophet gave to the kingdom also made the position of this knowledge even more exalted. H.starting from the age of 80, many works have been written in the field of kirat until today. The works of Muhammad Salim Muhaysin, one of the recent qira'at scholars, who also wrote about qira'at, have made important contributions to this field. In this study, we also tried to examine Muhaysin's life and the works he wrote in the field of qira'at.