Tarımsal emtia fiyatlarının belirleyicileri: Regülize edilmiş kernel bazlı tahminciden kanıtlar
Determinants of agricultural commodity prices: Evidence from kernel-based regularized least squares (KRLS)
- Tez No: 810658
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarımsal fiyatların uzun vadeli eğilim davranışı ve dönemsel fiyat artışları, tarımsal gelişme ve tarım ticareti, birçok ülke için ekonomik büyüme üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu sebeple, tarımsal emtia fiyatlarının üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesi ülkeler açısından önem arz etmektedir. Tarımsal emtia piyasaları, dünya genelinde gıda güvenliğini sağlamaktan tarım sektörünün ekonomik katkısına, fiyat istikrarından uluslararası ticarete kadar birçok alanda etkili olmaktadır. Bu piyasaların incelenmesi ekonomik ve sosyal sistemlerin işleyişini kavramada kritik bir rol oynamaktadır. Tez, tarımsal emtia fiyatları ile petrol fiyatları, döviz kuru ve iklimsel etkiyi ölçmek amacıyla kullanılan sıcaklık anomalisi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ekonometrik analiz için Kernel Tabanlı Düzenleştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre petrol fiyatları ve reel efektif döviz kuru tarımsal emtia fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The long-term trend behavior of agricultural prices and periodic price increases, agricultural development and agribusiness have a decisive influence on economic growth for many countries. For this reason, it is important for countries to examine the factors that affect agricultural commodity prices. Agricultural commodity markets are influential in many areas from ensuring food security to the economic contribution of the agricultural sector, from price stability to international trade. The study of these markets plays a critical role in understanding the functioning of economic and social systems. The thesis aims to examine the relationship between agricultural commodity prices and the temperature anomaly used to measure oil prices, exchange rates and climatic effects. For this purpose, Kernel-Based Organized Least Squares Method was used for econometric analysis. According to the findings, oil prices and real effective exchange rate have an impact on agricultural commodity prices.