TBK. m. 58'e göre manevi tazminat davası
Non-pecuniary compensation in accordance with Art. 58 of Turkish code of obligations
  1. Tez No: 810668
  2. Yazar: ALİME HACER ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kişilik hakkı ve buna bağlı kişisel değerlerin korunması hususu hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe önem kazanan konulardan birisidir. Bunun ilk ve esas nedeni teknolojinin akıl almaz hızda ve boyutlarda ilerlemesi ve gelişmesidir denilebilir. Bu sebeple hukuk sistemleri, kişilik hakkı ve buna bağlı kişisel değerlerin korunması hususunda gerekli düzenlemeleri yapmak ve zamana bağlı olarak geliştirmek durumundadır. Kişilik hakkı ve buna bağlı kişisel değerlerin ihlali halinde başvurulan en önemli hukuki yollardan birisi de şüphesiz ki manevi tazminat davasıdır. Bu çalışmada, Türk Hukuk sisteminde manevi tazminat davasını düzenleyen hükümlerden biri olan TBK. m. 58 ayrıntılarıyla birlikte incelenmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmakta, birinci ve ikinci bölümde TBK. m. 58'e ilişkin konular olan, kişilik hakkı ve kişisel değerler kavramları ile manevi zarar ve manevi tazminat kavramları genel olarak değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise TBK. m. 58'in düzenlenme amacı ve genel özellikleriyle birlikte manevi tazminat davasının açılabilme şartları, manevi tazminat miktarının hesaplanması ve diğer önemli hususlar detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Subject of protection personality right and related personal values is one of the issues that are gaining importance day by day both in our country and the world. The incredible progress and development of technology is the first and main reason about this. Therefore legal systems have to make the necessary legal arrangements for the protection of personal rights and related personal values. Non-pecuniary compensation is one of the most important legal way applied in case of violation of personal right and personal values. In this study, will be examined in details, non-pecuniary compensation in accordance with Art. 58 of TCO which is one of the provisions regulating the non-pecuniary compensation case in Turkish legal system. The study consists of three parts. It evaluate the concepts of personal right and personal values as well as the concepts of non-pecuniary loss and non-pecuniary compensation which are concepts related to Art. 58 of TCO in the first and second part. In third part, it have been briefly discussed purpose of regulation and general features of Art. 58 of TCO, the provisions for filling a lawsuit for non-pecuniary compensation and other important details.