Hemşirelerin öz-bakım, tükenmişlik ve hemşire-hemşire iş birliği düzeyinin, hasta bakım kalitesine etkisi
The effect of nurses' level of self-care, burnout and nurse-nurse collaboration on patient care quality
- Tez No: 810699
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, hemşirelerin öz bakım ve hemşire-hemşire iş birliği düzeyleriyle birlikte tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve bu faktörlerin hastalara sunulan bakım kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir anket çalışmasıdır. Araştırma Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde yatarak veya ayaktan tedavi gören hastalara doğrudan bakım veren 213 hemşirenin katılımıyla bu çalışma Haziran - Ekim 2021 tarihleri arasında hemşirelerle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Bakım Davranışları Ölçeği – 24, Bilinçli Farkındalık Temelli Öz-Bakım Ölçeği (BFÖBÖ), Hemşire-Hemşire İş birliği Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 29±6.87 (20-53) yıl olup, %77.9'u kadındır. Çoğu (%74.2) lisans mezunudur ve ortalama altı yıldır hemşire olarak çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the burnout levels of nurses along with their self-care and nurse-nurse cooperation levels and to examine the effects of these factors on the quality of care provided to patients. The research is a cross-sectional descriptive and relationship-seeking survey study. This study was carried out between June and October 2021 with the participation of 213 nurses who gave direct care to inpatient or outpatient patients at Bolu Izzet Baysal State Hospital. In the collection of data, Personal Information Form, Care Behaviors Scale 24, Conscious Self-Care Scale, Nurse-Nurse Cooperation Scale, Burnout Scale Short Form were used. Descriptive statistics, Pearson correlation and Multiple Linear Regression analysis were used to evaluate the data. The mean age of the nurses participating in the study was 29±6.87 (20-53) years, and %77.9 of them were women. Most of them (%74.2) have a bachelor's degree and have been working as nurses for an average of six years.