Ön üşütme süresi ve kinetin uygulamalarının kebere (Capparis spinosa var. spinosa ve Capparis ovata var. canescens) tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi
Effect of pre-chilling duration and kinetin on germination of caper (Capparis spinosa var. spinosa and Capparis ovata var. canescens)seeds
- Tez No: 318225
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma, Capparis spinosa var .spinosa ve Capparis ovata var. canescens türlerine ön üşütme ve kinetin uygulamalarının çimlenme üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tohumlar ön üşütmesiz (kontrol), 1, 2, 4, 6, 8 ve 12 hafta süre ile +4 oC'de muamele edilmiş ve ön üşütme yapılmıştır. Ön üşütmeden çıkan tohumlar 22 oC'de 24 saat süreyle 0 (distile su), 100, 200, 400 ve 800 ppm dozlarında kinetin ve pozitif kontrol olarak kullanılan 2000 ppm GA3 ile muamele edilerek çimlendirme denemelerine alınmıştır. Araştırma, 4 tekerrürlü olarak kurutma kâğıtları arasında ve 20±1 oC' de tamamen karanlıkta çimlendirme dolabında yürütülmüştür. C. ovata tohumlarında en yüksek çimlenme, %6.75 ile 6 hafta ön üşütme yapılan ve 400 ppm kinetin uygulanan tohumlardan, pozitif kontrol olarak kullanılan 2000 ppm GA3'ten ise en yüksek çimlenme %9 ile 6 hafta ön üşütme yapılan tohumlardan elde edilmiştir. C. spinosa tohumlarında en yüksek çimlenme, %1.25 olarak ön üşütme yapılmayan ve 800 ppm kinetin dozu uygulanan tohumlardan elde edilmiştir. C. spinosa tohumlarının çimlenmesine etkisi bakımından gibberellik asit, kinetine göre daha az etkili olmuştur. Oldukça düşük çimlenme gösteren C. spinosa tohumları, GA3 uygulamasında en yüksek çimlenmeyi %1 ile 8 hafta ön üşütmede göstermiştir. Araştırma sonucunda GA3 uygulamasının çimlenmeyi artırıcı yönde etki ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine theeffects of pre-chilling and kinetin treatment on germination of Capparis spinosa var. spinosa and Capparis ovata var. canescens seeds. Seeds were kept 1, 2, 4, 6, 8 and 12 weeks for pre-chilling at +4 ºC. After the pre-chilling, seeds were treated with distilled water, 100, 200, 400 and 800 ppm doses of kinetin and 2000 ppm dose of GA3 which was used as positive control for 24 hours at 22 ºC. The research was conducted with 4 repetitionin in fitler papers at 20±1 ºC in dark germination cabinet. The highest seed germination rate in C. Ovate was %6.75 in 6 weeks pre-chilling with 400 ppm kinetin.The highest germination in 2000 ppm GA3 (positive control) was %9 in 6 weeks pre-chilling. The highest seed germination rate in C. spinosa was %1.25 that was obtained from no pre-chilling with 800 ppm kinetin. GA3 was less effective than kinetin on germination of C. spinosa seeds. Germination of C. spinosa seeds was low and the highest seed germination in C. spinosa was %1 in 8 weeks pre-chilling with GA3 treatment. It was observed that GA3 increased the seed germination.