Metabolik sendromda YKL-40, nitrik oksit, vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between YKL-40, nitric oxide, vascular endothelial growth factor (VEGF) in metabolic syndrome
  1. Tez No: 810707
  2. Yazar: ONUR ATAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Metabolik sendrom glikoz intoleransı, diyabetes mellitus, abdominal obezite, aterojenik dislipedemia, hipertansiyon, artmış inflamasyon durumu ile sonuçlanan artmış insülin direnci ile karakterize bir endokrinopatidir. Hiperglisemi sonucu oluşan oksidatif stres, endotelin yapı ve işlevlerini bozan endotel hasarına neden olmaktadır. Endotel hasarı sonucu nitrik oksit (NO) sentezi bozulur. Metabolik sendrom hastalarında serum YKL-40 düzeyi anlamlı olarak yüksek olduğunu gösteren çalışmalara rastlanmaktadır. Metabolik sendromda artan YKL-40 düzeyi ile endotel disfonksiyonu sonucu azalan nitrik oksit düzeyi iki molekülün sentezleri arasında ilişki olabileceğini ortaya koyar. YKL-40 ve YKL-39'un amino asit sekansları karşılaştırıldığında YKL-40'da 19 adet arjinin amino asiti bulunurken YKL-39'da 8 adet arjinin amino asitinin bulunmaktadır. Nitrik Oksit molekülünün Arjinin amino asitinden sentezleniyor olması YKL-40 ve Nitrik Oksitin substrat kullanımı bakımından da ilişkili olabileceğini ortaya koyar. Anjiyogenik bir faktör olan Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), nitrik oksit salınımını ve NO aracılı vazodilatasyonu uyarmaktadır. Bu çalışma VEGF'in nitrik oksit ve YKL-40 sentezindeki etkisinin endotel disfonksiyonu sonucu azalan Nitrik Oksit sentezi nedeniyle YKL-40 sentezine kayacağı hipotezi üzerine kurulmuştur. Bu çalışmada amaç, metabolik sendromlu bireylerdeki YKL-40 düzeyi ile Nitrik oksit düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. YKL-40, Nitrik oksit, VEGF, ADMA çalışma kitleri ticari firmadan temin edilecektir. Enzime bağlı immunoassay (ELİSA) yöntemi ile analizleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is an endocrinopathy characterized by glucose intolerance, diabetes mellitus, abdominal obesity, atherogenic dyslipedemia, hypertension, increased insulin resistance resulting in increased inflammation state. Oxidative stress resulting from hyperglycemia causes endothelial damage that disrupts the structure and functions of the endothelium. As a result of endothelial damage, nitric oxide (NO) synthesis is impaired. There are studies showing that serum YKL-40 level is significantly higher in patients with metabolic syndrome. Increased YKL-40 level in metabolic syndrome and decreased nitric oxide level as a result of endothelial dysfunction reveals that there may be a relationship between the synthesis of the two molecules. When the amino acid sequences of YKL-40 and YKL-39 are compared, YKL-40 has 19 arginine amino acids, while YKL-39 has 8 arginine amino acids. The fact that the Nitric Oxide molecule is synthesized from the amino acid Arginine reveals that YKL-40 and Nitric Oxide may also be related in terms of substrate usage. Vascular endothelial growth factor (VEGF), an angiogenic factor, stimulates nitric oxide release and NO-mediated vasodilation. This study is based on the hypothesis that the effect of VEGF on nitric oxide and YKL-40 synthesis will shift to YKL-40 synthesis due to decreased nitric oxide synthesis as a result of endothelial dysfunction. The aim of this study is to investigate the relationship between YKL-40 level and nitric oxide level in individuals with metabolic syndrome. YKL-40, Nitric oxide, VEGF, ADMA study kits will be available from the commercial company. Analyzes will be made by enzyme-linked immunoassay (ELISA) method.