Sığırlarda hedeflenen süt verimliliği için genetik algoritma ile düşük maliyetli rasyon hazırlama
Low-cost ration preparation with genetic algorithm for aimed milk efficiency in cattle
  1. Tez No: 810742
  2. Yazar: ERTUĞ ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda aşırı artan fabrika yemi maliyetleri; yem üreticilerini fiyatları beraberinde içerdiği besin miktarlarını tekrar sorgular duruma getirmiştir. Hayvanların günlük gereksinimlerini sağlayan besin kompozisyonlarını oluştururken, birim fiyatı düşük olup besin muhtevası bakımından zengin yemler tercih edilmektedir. Bu gelişmeler neticesinde hayvan için gerekli günlük yem rasyonunun uygun programlar aracılığı ile optimum rasyonun elde edilmesi için çeşitli programlardan yararlanılmasını avantajlı hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında, Sığırlarda hedeflenen süt verimliliği için genetik algoritma optimizasyonu kullanarak, hammaddelerin birim fiyatlarını ve besin içeriklerini göz önünde bulundurup, tanımlanacak olan amaç fonksiyonları ve kısıtları belirleyip; hayvan ihtiyaçları karşılayan en düşük maliyetli yem karmasını oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Excessively increasing factory feed costs in recent years; This has made feed producers question the amount of nutrients they contain, along with prices. While creating the nutritional compositions that meet the daily requirements of the animals, feeds with low unit price and rich in nutrient content are preferred. As a result of these developments, it has become advantageous to benefit from various programs in order to obtain the optimum ration through appropriate programs for the daily feed ration required for the animal. In this thesis study; Using genetic algorithm optimization for targeted milk productivity in cattle; considering the unit prices and nutritional contents of raw materials; by determining the objective functions and constraints to be defined; is to create the lowest cost feed mix that meets animal needs.