Ön dolaşım sistemi trombektomilerinde futil rekanalizasyonla ilişkili öngörücüler
Predictors of futile recanalization in anterior circulation system thrombectomies
- Tez No: 810741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN KARADELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada beyin ön dolaşım sistemi büyük damar tıkanıklıklarına uygulanan mekanik trombektomi işleminde futil rekanalizasyonla ilişkili öngörücülerin tespit edilmesi amaçlandı. YÖNTEM: Bu araştırma retrospektif olarak planlandı.Çalışmamızda 2018-2022 yılları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Nöroloji İnme Merkezinde beyin ön dolaşım sistemine mekanik trombektomi yapılan ve mTICI (modified treatment in cerebral infarction) ³ 2b rekanalizasyon sağlanan 109 hasta yer almaktadır. İnme merkezi protokolümüze göre hastalar ilk başvurularında BTA( Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi) ile değerlendirilmiş olup zaman kaybına neden olacağı için ilk başvuruda Difizyon MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) ile değerlendirme yapılmadı.Takip edilen hastaların tedavi etkinliği 3. ay modifiye rankin skoru (mRS) ve 3. ay mortalite durumlarına göre belirlendi. 3. ay mRS skoru £ 2 olanlar anlamlı rekanalizasyon olarak değerlendirilirken mRS ³3 olanlar futil rekanalizasyon olarak tanımlandı. İki hasta grubu: kronik hastalıklarına, demografik özelliklerine, öncesinde trombolitik tedavi varlığına, inme etiyolojilerine, başvuru NIHSS (National Institutes of Health), 1. gün NIHSS, taburculuk NIHSS, ASITN/SIR (The American Society of Interventional and Therapeutic Neuroradiology/Society of Interventional Radiology) ile değerlendirilen kolleteral durumlarına, başvuru ASPECTS (The Alberta Stroke Progrom Early CT Score)'lerine, semptom-kasık,kasık-rekanalizasyon ve semptom-rekanalizasyon sürelerine, hastane takibinde gelişen enfeksiyon durumlarına, trombektomi işlem tekniğine, işlem esnasında uygulanan anestezi yöntemlerine göre karşılaştırılarak futil rekanalizasyona etki eden öngörücüler tespit edildi. BULGULAR: Toplam 109 hastanın 53'ü kadın, 56'sı erkekti. Araştırmada değerlendirilen anlamlı rekanalizasyon grubunun yaş ortalaması 65, futil rekanalizasyon grubunun ise 77'ydi.
Özet (Çeviri)
AIM: to determine the predictors that cause futile recanalization at mechanical thrombectomy of large vessel occlusions in the anterior cerebral circulation. METHOD: This study is retrospective trial and consists of 109 patients who received mechanical thrombectomy in anterior circulatory system and who achieved successful angiographic recanalization defined as mTICI (modified treatment in cerebral infarction) ³ 2b at İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Neurology Stroke Center between 2018 and 2022. Treatment efficacy of patients defined as their modified rankin score (mRS) at 3 months and mortality at 3 months. Those with mRS score £ 2 at 3 months were considered meaningful recanalization, while those with mRS ³ 3 were defined as futile recanalization. The predictors of futile recanalization were determined by comparing according to two patient groups's: chronic diseases, demographic characteristics, thrombolytic therapy before thrombectomy, stroke etiology, admission NIHSS (National Institutes of Health), first day NIHSS, discharge NIHSS, collateral status evaluated by DSA (Digital Angiography), symptom-recanalization times, , infection status developed during hospital follow up,thrombectomy procedure technique, and anesthesia methods applied during the procedure. RESULTS: Of 109 patients, 53 were female and 56 were male. The mean age of the meningful recanalization group in the study was 65, and the futile recanalization group was 77.