Matematik öğretmen adaylarının demografik özelliklerine göre öğrenme stillerinin değişimi
Change of learning styles according to demographic characteristics of mathemati̇cs teacher candidates
  1. Tez No: 810782
  2. Yazar: GÜLSÜM ÜNAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, matematik öğretmen adaylarının demografik özelliklerine göre öğrenme stillerinin değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi'nin 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 4 üncü sınıflarında öğrenim görmekte olan 185 matematik öğretmen adayı ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nicel araştırmalarda sıklıkla kullanılan modellerden biri olan ve genel olarak var olan bir durumu ya da gerçekliği olduğu gibi açıklamayı hedefleyen genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Türkçe formu Şeker (2013) tarafından oluşturulan“Vermunt'un Öğrenme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS paket programı yardımı ile analiz edilmiş ve grup ortalama puanlarına göre farklılık olup-olmadığını belirlemek için ANOVA ve t testi uygulanmıştır. Veriler, ölçekte yer alan çalışma aktiviteleri, çalışma güdüleri ve çalışmaya yönelik görüşler doğrultusunda demografik özellikler açısından yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen istatistiksel verilere göre, öğrencilerin kullandıkları öğrenme stillerinin iş veya ödev dışında bilgisayar veya akıllı telefonu kullanım sürelerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ancak diğer değişkenlere (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, gelir durumu ve bilgisayarla tanışma dönemi) göre öğrencilerin öğrenme stillerinin anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Matematik öğretmen adayı, öğrenme, öğrenme stili, demografik özellikler.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine change of learning styles according to the demographic characteristics of mathematics teacher candidates. The research was carried out with 185 mathematics teacher candidates studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of Kastamonu University Education Faculty Mathematics Education in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In the study, the general screening model, which is one of the frequently used models in quantitative research, and which aims to explain a generally existing situation or reality as it is, was used. As a data collection tool,“Vermunt's Learning Styles Scale”, whose Turkish form was created by Şeker (2013), was used. Quantitative data obtained from the research were analyzed with the help of SPSS package program and ANOVA and t test were applied to determine whether there was a difference according to group average scores. The data were interpreted in terms of demographic characteristics in line with the work activities, work motivations and views on work, which are included in the scale. According to the statistical data obtained in the result of the study, it was found that the learning styles used by the students showed a meaningful difference according to the duration of computer or smart phone use outside of work or homework. However, according to other variables (gender, age, grade level, income status and the period of acquaintance with the computer), it was determined that the learning styles of the students did not show a meaningful difference. KEYWORDS: Mathematics teacher candidate, learning, learning style, demographic characteristics.