Tüketicilerin yeşil satın alma davranışını etkileyen faktörler
Factors affecting consumers' green purchasing behavior
  1. Tez No: 854495
  2. Yazar: BEYHAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda teknolojideki ilerlemeler, nüfus artışları, doğaya rağmen birçok eylemin gerçekleştirilmesi kıt kaynakların hızla tüketilmesine ve ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır. İnsan sağlığı ve ekolojik dengenin sürdürülebilirliği amacıyla günümüzde ekolojik ürünler tercih edilmektedir. Doğayı koruma bilincinin gelişmesiyle de yeşil pazarlama kavramı ortaya çıkmış ve bu gelişmeler hazır giyim sektörünün de yeşil pazarlamaya yönelmesini sağlamıştır. Araştırma, günümüzde tüketicilerin hazır giyim sektöründe yeşil satın alma davranışlarını neye göre belirlediklerini ortaya koymak için yapılmaktadır. Çalışmada tüketicilerin kıyafet tercihlerinde etkili olan unsurlar araştırılıp belirlenmektedir. Sektörde doğa dostu kıyafetlerle ilgili tüketicilerin verdiği cevaplar değerlendirilerek elde edilen sonuçlarla gerek yazın hayatına gerekse işletmelere katkı sağlanması beklenmektedir. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Google Forms aracılığı ile elektronik ortamda düzenlenen anket formu 404 hazır giyim tüketicisine ulaştırılmıştır. Bütün katılımcıların anketleri değerlendirilmiş olup anketlerin tümü araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada, ölçeklerin güvenirliliği için Cronbach Alfa Katsayısı ve geçerliliği için ise Faktör Analizi kullanılmıştır. Hipotezler Fark Testleri ve Yapısal Eşitlik Modeli Analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda yeşil sadakat, yeşil memnuniyet, yeşil imaj, algılanan kalite, çevre duyarlılığı ve fiyat duyarlılığının yeşil satın alma davranışını etkilediği belirlenmiştir. Tüketicilerin demografik özelliklerinin yeşil satın alma davranışı üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, advances in technology, population increases, and the performance of many actions against nature cause the rapid consumption of scarce resources and the deterioration of ecological balance. Nowadays, ecological products are preferred for the sustainability of human health and ecological balance. With the development of awareness of protecting nature, the concept of green marketing emerged and these developments enabled the ready-made clothing industry to turn to green marketing. The research is conducted to reveal how consumers determine their green purchasing behavior in the ready-made clothing industry today. In the study, the factors that affect consumers' clothing preferences are researched and determined. It is expected that the results obtained by evaluating the responses of consumers regarding environmentally friendly clothing in the sector will contribute to both literary life and businesses. Convenience sampling method was used in the research. The survey form prepared electronically via Google Forms was delivered to 404 ready-made clothing consumers. The surveys of all participants were evaluated and all surveys were included in the research. In the research, Cronbach's Alpha Coefficient was used for the reliability of the scales and Factor Analysis was used for the validity. Hypotheses were tested with Difference Tests and Structural Equation Model Analysis. As a result of the research, it was determined that green loyalty, green satisfaction, green image, perceived quality, environmental sensitivity and price sensitivity affected green purchasing behavior. It has been determined that the demographic characteristics of consumers cause a significant difference on green purchasing behavior.