The effect of implementation intention on exercise frequency of postmenopausal women: Self-related vs. others-related goals.
Post menopoz dönemdeki kadınların egzersiz sıklığı üzerinde niyet aşılamanın etkisi: Kişi ile ilgili vs. diğerleri ile ilgili.
- Tez No: 810865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TEKEŞ TOLUNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Literatür ışığında, fiziksel aktivitenin pek çok psikolojik ve fizyolojik pozitif etkileri bilinmektedir. Aynı zamanda menopoz sonrası dönemdeki kadınların yaşadıkları negatif semptomlar göz önüne alındığında, bu dönemdeki kadınların fiziksel aktiviteyi hayatlarına katmanın önemi daha fazladır. Niyet aşılamanın bireylerin çeşitli sağlık davranışlarına yönelmesinde etkili bir yöntem olduğu bilindiğinden, bu tez çalışmasında niyet aşılamanın menopoz dönemi sonrasındaki kadınların fiziksel aktivite sıklığını arttırmadaki etkisi incelenmiştir. Niyet aşılama manipülasyonu iki farklı şekilde uygulanarak (kişinin kendisi vs. diğerleri ile ilgili), bu farklılığın da fiziksel aktivite sıklığı üzerindeki etkisini incelemek hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini menopoz sonrası dönemde olan 75 kadın oluşturmaktadır. Çalışmada 3 ayrı koşul olup (deney (kişinin kendisi vs. diğerleri) ve kontrol grubu), katılımcılar bu gruplara seçkisiz olarak atanmıştır. Toplamda 5 hafta süren bu çalışmada, bir kere ön ölçüm iki kere de manipülasyon sonrası ölçümler (iki hafta aralıkla) bulunmaktadır. Çalışmanın bağımlı değişkeni olan fiziksel aktivite, katılımcıların haftalık adım sayıları ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile ölçülmüştür. Bağımsız değişken olan niyet aşılama manipülasyonu ise fiziksel aktiviteye özel olan Niyete Yönelik Yardım Cetveli kullanılarak uygulanmıştır. Sonuçlara göre, niyet aşılama manipülasyonu sadece daha önceden fiziksel aktivite alışkanlığı olan menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda fiziksel aktivite sıklığını arttırmaktadır. Bu sonuç ile niyet aşılama literatürüne hem kullanılan örneklem ile hem de niyet aşılamanın sadece öncesinde egzersiz alışkanlığı olan bireylerde etkili olması ile katkıda bulunulmuştur. Çalışmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of the literature, many psychological and physiological positive effects of physical activity are known. At the same time, considering the negative symptoms experienced by women in the postmenopausal period, it is more important for women in this period to include physical activity in their lives. Since implementation intention is an effective method in directing individuals to various health behaviors, in this thesis, the effect of implementation intention on increasing the frequency of physical activity in postmenopausal women was examined. By applying implementation intention manipulation in two different ways (self vs. others related), it was aimed to examine the effect of this difference on the frequency of physical activity. The sample of the study consists of 75 women who are in the post-menopausal period. In the study, there were 3 different conditions (experimental (self vs. others) and control), the participants were randomly assigned to these groups. In this study, which lasted 5 weeks in total, there were once pre-measurement and twice post-manipulation measurements (two weeks intervals). Physical activity, which is the dependent variable of the study, was measured by the participants' weekly step counts and the International Physical Activity Questionnaire. Implementation intention manipulation, which is the independent variable, was applied using the Volitional Help Sheet specific to physical activity. According to the results, implementation intention manipulation increases the frequency of physical activity who have pre-existing exercise habits in postmenopausal women. This result contributes to the literature on implementation intention, both with the sample used and with the fact that implementation intention is effective only in individuals who have exercise habits beforehand. The findings of the study were discussed in the light of the literature.