Türkiye'deki kültür ve sanat alanındaki gelişmelerin Milliyet Sanat Dergisi üzerinden incelenmesi
Examination of developments in the field of culture and art in Turkey through Milliyet Art Journal
  1. Tez No: 810869
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARAAĞAÇLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Kültür olmadan sanat; sanat olmadan ise kültür var olamamaktadır. Kültürün kuşaktan kuşağa aktarılması gibi sanat da kendi içerisinde farklılaşmaktadır. Gündelik hayatımızın her alanında varlığını hissettiren kültür ve sanat; teknolojinin gelişmesi, internetin ve sosyal medyanın yaşantımızın içerisine dahil olması ile birlikte farklı şekillerde ifade edilmiştir. Kültürün aktarım şekilleri ve sanatın gerçekleştirilme biçimleri dijitalleşerek çağa ayak uydurmuştur. Çalışmada; ana akım medya kuramları içerisinde yer alan kullanımlar doyumlar yaklaşımı çerçevesinde kitle iletişim araçları ve sanat ilişkisi irdelenmiştir. Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı izleyici odaklı çalışmalar içerisinde yer almaktadır. İzleyici odaklı yaklaşımlarda“kitle iletişim araçlarının izleyicilere neler yaptığı değil, izleyicilerin kitle iletişim araçları ile neler yaptığına”odaklanılmıştır. İzleyiciler artık kitle iletişim araçlarından direkt bir şekilde etkilenen savunmasız pasif bireyler değil aksine medya tercihlerini bilinçli bir şekilde kendisi yapan aktif özneler konumundadır. Çalışmanın konusu Milliyet Sanat dergisinin içeriğinin incelenmesidir. Çalışma kapsamında, öncelikli olarak Milliyet Sanat dergisinde yer alan haber ve röportaj gibi içeriklerin konu ve tema dağılımı, hangi sayılarda kaçar adet içeriğin yer aldığı belirlenecektir. Derginin incelenen üç farklı sayısında; tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemi dönemi ve sonrasındaki dönemde kültür ve sanat alanında yaşanan gelişmeler ele alınmıştır. Pandemi döneminin ve sonrasının sanata, sanatçılara ve sanatseverlere olan etkisi; sanatçıların bu dönemi nasıl değerlendirdikleri, iptal edilen veya ertelenen sanat etkinlikleri ile birlikte bireylerin kültür ve sanata olan bakış açısı değerlendirilmiştir. Dergide bu içeriklerin detaylı bir şekilde incelenmesi ve Türkiye'deki kültür ve sanat çalışmalarının farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Milliyet Sanat dergisi; Türkiye'deki kültür sanat gündeminde belirleyici olması ve en uzun soluklu kültür sanat dergisi olması dolayısıyla da araştırmaya değer olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu konu bilimseldir çünkü nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılarak bulunan bilgiler nicel veriler şeklinde ifade edilecektir. Bilgilerin doğruluğu test edilebilir niteliktedir. Çalışmanın konusu medya, sosyoloji, kitle iletişim kuramları, sanat tarihi, sanat gibi alanlar ile birlikte sosyal bilimler alanına dahil olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art cannot exist without culture; culture cannot exist without art. Just like the transfer of culture from generation to generation, art is also differentiating within itself. Culture and art, which make their presence felt in every aspect of our daily life, have been expressed in different ways with the development of technology, the inclusion of the Internet and social media in our lives. The forms of transmission of culture and the forms of realization of art have kept pace with the era by digitalization. In the study, the relationship between mass media and art was examined within the framework of the uses satisfaction approach included in mainstream media theories. The uses and satisfactions approach is included in audience-oriented studies. Audience-oriented approaches focus on“what the audience does with the mass media, not what the mass media does to the audience”. Viewers are no longer vulnerable passive individuals who are directly affected by mass media, but rather active subjects who consciously make their media choices themselves. The subject of the study is the examination of the content of Milliyet Sanat magazine. Within the scope of the study, the distribution of topics and themes of content such as news and interviews, which are primarily included in Milliyet Sanat magazine, and which numbers of pieces of content are included will be determined. In the three different issues of the journal examined, the developments in the field of culture and art during the Covid-19 pandemic period, which affected the whole world, and in the period after, have been discussed. The impact of the pandemic period and its aftermath on art, artists and art lovers; how the artists evaluated this period, the cancelled or postponed art events, as well as the individuals' perspective on culture and art were evaluated. The aim of the journal is to examine these contents in detail and to evaluate the cultural and artistic studies in Turkey from a different point of view. Milliyet Art magazine; Since it is a determinant on the culture and art agenda in Turkey and is the longest-running culture and art magazine, it proves that it is worth researching. This topic is scientific because the information found using content analysis method, one of the qualitative research methods, will be expressed in the form of quantitative data. The accuracy of the information can be tested. The subject of the study is included in the field of social sciences along with fields such as media, sociology, mass communication theories, art history, art.