Türkiyede karbondioksit salınımını etkileyen unsurların analizi
Analysis of the effects of carbondioxide in sales in Turkey
  1. Tez No: 473579
  2. Yazar: ÖZLEM SALLANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çevresel sorunlar arasında önceliği küresel ısınma almaktadır. Küresel ısınmaya neden olan en önemli etken ise atmosferde CO2 gibi sera etkisi yaratan gazların emisyon miktarlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır. İklim değişikliği ile mücadelede ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerini önlemede en önemli yöntem ise CO2 emisyon oranlarının azaltılmasıdır. Emisyon oranlarının azaltılması için uluslar arası büyük bir çaba gösterilmiştir. Bu çabalardan en önemlisi emisyon miktarını belli bir oranda azaltmayı taahhüt eden Kyoto Protokolüdür. Elektrik enerjisinin üretimi aşamasında kullanılan kömür, petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtlar CO2 emisyonuna yol açarak çevre kirliliğine neden olmaktadır. Enerji tüketimi arttıkça CO2 emisyonu da giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, CO2 emisyonunu etkileyen unsurların uzun dönemli ilişkisinin ARDL (Autoregresive Distribute Log) yaklaşımı kullanılarak analiz edilmesidir. CO2 emisyonunu etkileyen unsurlar ise imalat sanayi, diğer sektör, elektrik ve ısı, ulaşım, konut, fosil yakıtlar, gaz yakıtlar, sıvı yakıtlar ve katı yakıtlardır. CO2 emisyonunu etkileyen bu unsurların CO2 emisyonunda %1 birimlik artış meydana geldiği zaman toplam CO2 emisyonunu pozitif yönde etkilediği sonucu elde edilmiştir. Fakat yalnızca diğer sektör odaklı CO2 emisyonunda meydana gelen %1 birimlik artış toplam emisyon miktarını negatif olarak etkilediği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among environmental problems, priority is global warming. The most important cause of global warming is caused by the increase in the emission amounts of the gases that cause greenhouse effect such as CO2 in the atmosphere. The most important method to combat climate change and to prevent the negative effects of global warming is to reduce CO2 emission rates. A major international effort has been made to reduce emission rates. The most important of these efforts is the Kyoto Protocol, which pledges to reduce emissions in a certain way. Fossil fuels such as coal, oil and natural gas used in the production phase of electricity energy cause environmental pollution by causing CO2 emissions. As energy consumption increases, CO2 emissions are also increasing. The purpose of this study is to analyze the long-term relationship of the elements affecting CO2 emissions using the ARDL (Autoregresive Distribute Log) approach. Factors that affect CO2 emissions are manufacturing industry, other sectors, electricity and heat, transportation, housing, fossil fuels, gas fuels, liquid fuels and solid fuels. The result is that when these factors affecting CO2 emissions have a 1% increase in CO2 emissions, they affect total CO2 emissions positively. However, only 1% increase in CO2 emissions from other sector-focused CO2 emissions resulted in a negative effect on total emissions.