Historical speculations in john fowles's the French Lieutenant's Woman and Dan Brown's the Da Vinci Code
John Fowles'un Fransız Teğmenin Kadını ve Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi romanlarında tarihsel spekülasyonlar
  1. Tez No: 810886
  2. Yazar: OMAR NADHIM HAMEED AL TAAEE
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ADNAN BARIŞ AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, John Fowles'ın Fransız Teğmenin Kadını ve Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi romanlarını geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğe ilişkin varsayımlarımıza karşı çıkmak için tarihsel varsayımın nasıl kullanılabileceğinin örnekleri olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada postmodern tarih teorisi kullanılarak, bu edebi eserlerin tarihsel yazının geleneksel doğrusal anlatı yapısından nasıl saptığı ve her türlü kapsayıcı anlatıdan veya evrensel hakikatten kaçınan parçalı ve yapısızlaştırılmış bir tarihe yaklaşımı benimsediği üzerine bir inceleme yapılacaktır. Ele alınan ilk roman Fransız Teğmenin Kadını'dır ve tarihsel öğeler içermesi üzerinde özellikle durularak kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacaktır. Fowles, anlatıda okuyucuların tarihin yapaylığını ve inşasını incelemelerini sağlayan üstkurmaca bir yaklaşım kullanır. Buna ek olarak yazar, mevcut güç yapılarına meydan okumak için geçmişi yeniden tasavvur etme olasılıklarını araştırır. Çalışma aynı zamanda edebi eserin tarihsel bileşenlerinin Fowles'ın daha geniş felsefi meşguliyetleriyle, özellikle de özgür irade ve determinizm kavramlarına ilişkin araştırmasıyla nasıl birleştiğini inceleyecektir. Fowles'ın romanına benzer şekilde, Dan Brown'ın çok popüler olan romanı Da Vinci Şifresi din, siyaset ve cinsiyetle ilgili daha geniş toplumsal tartışmalara katılmak için tarihsel varsayımı kullanır. Roman, kurumların bilgiye hükmetme ve tarihsel anlatıyı manipüle etme yeteneklerini sorgulamak için komplo teorisi ve alternatif tarih kullanmaktadır. Çalışma, romanın tarihsel varsayımı kullanmasına ve bunun günümüz felsefi tartışmalarıyla kesişmesine, özellikle doğruluğun özüne ve anlatı inşasının dünyayı kavrayışımız üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırmayı içerecektir.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to examine John Fowles's The French Lieutenant's Woman and Dan Brown's The Da Vinci Code as exemplars of how historical conjecture can be employed to contest our presumptions regarding the past, present, and future. Utilizing postmodern theory of history as a framework, an examination will be conducted on how these literary works deviate from the conventional linear narrative structure of historical writing and they adopt a fragmented and deconstructed approach to history that eschews any overarching narrative or universal truth. The first novel under consideration is The French Lieutenant's Woman, which will be subjected to a comprehensive analysis, with a particular emphasis on its incorporation of historical components. Fowles employs a metafictional approach in the narrative, which enables readers to scrutinize the artificiality of history and its construction. Additionally, the author delves into the possibilities of reimagining the past to challenge present power structures. The study will also scrutinize the manners in which the historical components of the literary work converge with Fowles's broader philosophical preoccupations, specifically his investigation of the concepts of free will and determinism. Similar to Fowles's novel, Dan Brown's widely popular novel, The Da Vinci Code, employs historical conjecture to participate in broader societal discussions concerning religion, politics, and gender. The novel employs conspiracy theory and alternative history to question the ability of institutions to dominate knowledge and manipulate the historical narrative. The analysis will include an exploration of the novel's utilization of historical conjecture and its intersection with present-day philosophical discussions, specifically concerning the essence of veracity and the impact of narrative construction on our comprehension of the world.