İbn Sînâ'nın Tanrı anlayışı
Avicenna's understanding of God
- Tez No: 810887
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tez, İbn Sînâ'nın metafizik sisteminin temel ilkelerini göz önünde bulundurarak Tanrı anlayışını ve bu Tanrı anlayışının ihtiva ettiği farklı yönleri felsefî bir anlayışla irdelemeyi amaçlamaktadır. Tezimiz; giriş, sonuç ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin amaç, yöntem ve organizasyonuna dair açıklamalar sunulmuştur. Burada İbn Sînâ'nın Tanrı anlayışının niçin Tanrı'nın varlığı ve ne'liği şeklinde inceleneceği izah edilmiştir. Tezin birinci bölümünde, İbn Sînâ açısından Tanrı'nın varlığını bilmenin imkânı ve mahiyetiyle ilgili meseleler irdelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, İbn Sînâ'ya göre, Tanrı'nın ne'liğine dair bir soru sorulup sorulamayacağı, Tanrı'ya sıfat atfetmenin imkân dâhilinde olup olmadığı, sıfatların bir tür antropomorfizm reddiyesi olarak okunup okunmayacağı gibi meselelere değinilerek sırasıyla birlik, bilgi, irade, kudret ve yaratma sıfatları ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise teist, deist, panteist ve antropomorfik Tanrı tasavvurları açısından İbn Sînâ'nın Tanrı anlayışının genel bir değerlendirmesi yapılmış ve onun nasıl bir Tanrı anlayışını benimsediği veya nasıl bir Tanrı anlayışını reddettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, considering the basic principles of Avicenna's metaphysical system, aims to examine the understanding of God and the different aspects of this understanding of God with a philosophical understanding. This thesis consists of an introduction, a conclusion and two parts. In the introduction, explanations about the purpose, method and organization of the thesis are presented. Here, it is explained why Avicenna's understanding of God will be examined through two basic dynamics: the existence of God and what he is. In the first part of the thesis, in terms of Avicenna, the issues related to the possibility and nature of knowing the existence of God are discussed. In the second part of the thesis, the issues about what God is will be examined. From the point of view of Avicenna, issues such as whether a question can be asked about what God is, whether it is possible to attribute attributes to God, and whether the attributes can be read as a kind of rejection of anthropomorphism has been mentioned. Unity, knowledge, will, power and creation are put forward respectively. In the conclusion part, a general evaluation of Avicenna's understanding of God is made in terms of theist, deist, pantheist and anthropomorphic conceptions of God and it is revealed what kind of God understanding he adopted or what kind of God understanding he rejected.