Üstün zekalı ve yetenekli çocuğu olan anne ve babaların mentorluğa bakış açısı ölçeği (MBA-ÜZÇAB) geliştirme çalışması
Developing mentoring perspective scale of parents gifted and talented children (MBA-ÜZÇAB)
  1. Tez No: 810894
  2. Yazar: MÜJGEN BİRİCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİLENA ZİNOVİA LEANA TAŞCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üstün zekalı öğrencilerin ebeveynlerinin mentorluğa bakış açılarını belirlemeye yönelik ''Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuğu Olan Anne ve Babaların Mentorluğa Bakış Açısı Ölçeği Bir Ölçek Geliştirme Çalışması (MBA-ÜZÇAB)'' geliştirmektir. 5 alt boyut ve 22 maddeden oluşan ölçek, 5'li likert tipinde düzenlenmiştir. Ölçeğin alt boyutları Verimli İletişim ve Grup Çalışması, Bilgi ve Beceri Edinimi, Motivasyon, Başarı, Liderlik Becerileri ve Mesuliyet Duygusu olarak belirlenmiştir. Geliştirilen bu ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları kapsamında, BİLSEM 3. ve 4. sınıflarda üstün zekalı ve yetenekli öğrencisi bulunan 211 aileye ulaşılmıştır. Araştırmada yapı geçerliğini belirlemek için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile benzer ölçek geçerliği analizi yapılmıştır. Ölçeğin geçerlik, güvenirlik çalışmalarında madde analizi yapılmıştır. Cronbach α güvenirlik katsayısı α= .93 ve doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin RMSEA değeri .072 hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, Mentorluğa Bakış Açısı Ölçeğinin (Üstün Zekâlı ve Yetenekli Çocuğu olan Anne ve Babalar – MBA-ÜZÇAB) geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to develop the ''Mentoring Perspective Scale (Parents with a Gifted and Talented Child - (MBA-ÜZÇAB)]'' to determine the mentoring perspective of the parents of gifted students. The scale consisting of 5 sub-dimensions and 22 items is organized as a likert type of 5. The subscales of the scale were Efficient Communication and Group Work, Knowledge and Skill Acquisition, Motivation, Success, Leadership Skills and Sense of Responsibility. For the validity reliability studies of this scale developed 211 families of gifted and talented children, whose visiting 3. and 4. BİLSEM (Science and Art Center) classes in Turkey. A similar scale validity analysis was performed with explanatory and confirmatory factor analysis to determine the structure validity in the study. Materiality analysis was performed on the reliability reliability studies of the scale. Cronbach α reliability coefficient is α = .93. As a result of confirmatory factor analysis, the RMSEA value of the scale was calculated as .072. Findings revealed that the ''Mentoring Perspective Scale (Parents with a Gifted and Talented Child - (MBA-ÜZÇAB)]'' is a valid and reliable measurement tool.