X120Mn12 çeliğinin çamurlu erozif aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of slurry erosive wear behavior of X120Mn12 steel
- Tez No: 810895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz ağır sanayisinde çalışma koşullarına bağlı sürekli olarak sıvı partiküle maruz kalan makine parçalarının zamanla aşınmaya uğradığı ve bu durumun çalışma performansını etkileyerek aynı zamanda da kullanım ömürlerinin kısalmasına sebep olduğu bilinmektedir. Günümüzde hayatın hemen hemen her alanında ve sektöründe çelik oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanına göre tercih edilecek çelik türünün mekanik özellikleri ise büyük önem taşımaktadır. Sektörüne göre seçilen çelik türünün korozyona karışı dayanımı, şekil alabilme özelliği, mekanik dayanımımı ve aşınmaya karşı direnci büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada X120Mn12 östenatik paslanmaz çeliğinin erozif aşınma türlerinden biri olan sulu çamur erozif aşınma deney düzeneği kullanılarak malzemenin erozif aşınma davranışı incelenmiştir. Yapılan deneylerde 600 d/d sabit çarpma hızında, 500 µm partikül büyüklüğünde elenmiş, ağırlıkça %10, %15 ve %20 sulu çamur konsantrasyonunda 30º, 45º ve 60º çarpma açısında gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyde çarpma açısı değeri ile birlikte ağırlıkça sulu konsantrasyonun artması durumunda aşınma miktarının arttığı, ancak sulu çamur konsantrasyonu içerisinde çarpma açısı arttıkça malzemedeki aşınma miktarında azalmanın olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that in today's heavy industry, machine parts that are constantly exposed to liquid particles due to working conditions are subject to wear over time and this situation affects the working performance and also causes a shortening of their useful life. Today, steel is widely used in almost every field and sector of life. The mechanical properties of the steel type to be preferred according to the usage area are of great importance. The corrosion resistance, shapeability, mechanical strength and abrasion resistance of the steel type chosen according to its sector are of great importance. In this study, the erosive wear behavior of the material was investigated by using slurry erosive wear test setup, which is one of the erosive wear types of X120Mn12 austenatic stainless steel. The experiments were carried out at a constant impact speed of 600 rpm, with a particle size of 500 µm, sieved at 10%, 15% and 20% slurry concentrations by weight, at 30º, 45º and 60º impact angles. In the experiment, it was observed that the amount of wear increased when the aqueous concentration increased with the impact angle value, but the amount of wear in the material decreased as the impact angle increased in the slurry concentration.