Muhasebe hata ve hilelerinin kast unsuru açısından değerlendirilmesi
Evaluation of accounting errors and frauds in terms of intent
- Tez No: 810918
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber artan finansal ilişkiler işletmelerin daha fazla gelir elde etmek için vergi kaçırmaya yöneltmektedir. Bir işletmenin vergi kaçırabilmesi için kullanabileceği yöntemler ise finansal tablolarında yapacağı muhasebe hata ve hileleridir. Doktrinde muhasebe hata ve hilelerinin nasıl ayırt edileceği hususu tartışmalı bir alandır. Çünkü yapılan fiiller birbirlerine o kadar benzer ki kontrolü yapacak kişiler de hata veya hile ayrımı yapma konusunda tereddütte düşebilmektedir. Yanlış yorumlanan bir fiilden dolayı kişiler yargılanabilir ve sonuç olarak ceza alabilirler. Bu durum Hukuk Devleti ilkesini zedeleyebilir. Bu çalışmamızda muhasebe hata ve hilelerini açıklayarak; yapılma nedenleri, türleri ve farkları anlatılmıştır. Daha sonra Türk Hukuk sistemindeki hata ve hile başlıkları anlatılarak, ceza hukuku açısından hata ve hileyi birbirinden ayırmaya yarayan en büyük fark olan kast konusu anlatılmıştır. Hata ve hileyi birbirinden ayıran en temel unsur ise kasttır. Yapılan işlem bilerek ve istenerek yapılıyorsa kasıtlı olarak yapılmıştır. Hile kastla yapılıyorken; hata, bilgisizlikten, tecrübesizlikten meydana gelmektedir. Lakin işlemin kasıtlı olarak yapılıp yapılmadığının tespiti maalesef çok zor olup; uygulamada işlemin tespiti açısından sıkıntılar meydana gelmektedir. Bu çalışmamızda sonuç olarak muhasebe hata ve hilelerinin tespiti açısından dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing financial relations with the developing technology lead businesses to avoid tax in order to earn more income. The methods that a business can use to evade tax are the accounting errors and frauds that will be made in the financial statements. The issue of how to distinguish accounting errors and frauds in the doctrine is a controversial area. Because the actions taken are so similar to each other that the people who will do the control may hesitate to distinguish between error or fraud. Due to an act that is misinterpreted, people can be prosecuted and punished as a result. This situation may undermine the Rule of Law principle. In this study, the reasons, types and differences of accounting errors and frauds are explained. Then, by explaining the titles of error and fraud in the Turkish legal system, the issue of caste, which is the biggest difference that helps to distinguish between error and fraud in terms of criminal law, is explained. The most basic element that separates error and fraud from each other is caste. If the action is done knowingly and willfully, it was done intentionally. While fraud is done intentionally; Error comes from ignorance and inexperience. However, it is unfortunately very difficult to determine whether the transaction was done intentionally or not; In practice, there are difficulties in determining the process. As a result, in this study, the issues that should be considered in terms of detecting accounting errors and frauds have been tried to be explained.