Üniversite öğrencilerinde anomi: MCBÜ örneği
Anomie in university students: MCBU case
- Tez No: 810923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE TEKİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Norm, belirli olaylar karşısında toplumun diğer üyeleri tarafından bireyden beklenilen davranışlardır. Normsuzluk yani anomi ise bu normların belli olmaması durumudur. Bireylerin toplumla bağını sağlayan, adeta pusula işlevini ifa eden normların işlevlerini yitirmesi ise bireyin belirli olaylar karşısında nasıl davranacağını bilememesi ile sonuçlanmaktadır. Normlar, her ne kadar bireylerin özgürlüğünü kısıtlayan ve bireyin davranışlarını belirleyen hayali bir çember çizmiş olsa da aynı zamanda bireylere o çember içinde özgürlük imkânı sağlar. Üniversite öğrencilerinin özgürlükle olan bağları, çoğu zaman bu çemberi görmezden gelme ile sonuçlandığı görülmektedir. Bireylerin özellikle de üniversite öğrencilerinin topluma yönelik algıları, toplumun geleceğine ve sürdürülebilirliğine yönelik önemli bir konum teşkil etmektedir. Bu noktada araştırmada üniversite öğrencilerinin anomik sayılabilecek tutumlara sahip olup olmadıkları ve bu tutumların hangi bağımsız değişkenlerle ilişkili olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı nicel bir saha araştırmadır. Manisa Celal Bayar Üniversitesinde 400 öğrenci örneklem olarak belirlenmiş ve tamamına anket uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS.26 programı aracılığı ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde anomi ile ilgili araştırmada kullanılan kavram ve kuramların bir çerçevesi oluşturulmuştur. İkinci bölümde modern ve postmodern toplumda anominin yansımaları ele alınmış ve bu doğrultuda literatürde yapılan çalışmalara ve tartışmalara yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümünü ise saha araştırması oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların orta düzeyde anomi yaşadıklarına ulaşılmıştır. Yüksek düzeyde anomi yaşanılan durum, katılımcıların toplumla bağını sağlayan önderlere ilişkin anomi düzeylerinde görülmektedir. Katılımcıların düşük düzeyde anomi yaşadıkları durum ise aile kurumuna yönelik norm ve değerlere ilişkindir. Bağımsız değişkenler ve anomi düzeyleri incelendiğinde dindarlık düzeyleri ve tanımlanan kimlikler ile anomi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Norm is the behavior expected from the individual by other members of the community in the face of certain events. Normlessness, anomie, is the state that these norms are not clear. The fact that the norms that connect individuals with the society and perform the compass function lose their functions, results in the individual not knowing how to behave in the face of certain events. Although the norms have drawn an imaginary circle that restricts the freedom of individuals and determines the behavior of the individual, it also provides individuals with the opportunity to freedom in that circle. It seems that the ties of university students with freedom often result in ignoring this circle. Perceptions of individuals, especially university students, towards society constitute an important position for the future and sustainability of society. At this point, the research aimed to determine whether university students have an anomic attitudes and which independent variables these attitudes are related to. Research is a descriptive quantitative field research. At Manisa Celal Bayar University, 400 students were identified as samples and all were surveyed. The data collected were evaluated through the SPSS.26 program. In the first part of the study, a framework of concepts and theories used in research on anomy was created. In the second part, the reflections of anomie are discussed in the modern and postmodern society, and studies and discussions in the literature are included in this direction. The last part of the research constitutes field research. In the research, it was reached that the participants experienced moderate anomies. The situation with a high level of anomie is seen at the anomie levels of the leaders who connect the participants with the community. The situation in which the participants experience low levels of anomy is related to the norms and values for the family institution. When examining independent variables and anomie levels, it was concluded that there is a meaningful relationship between religiousness levels and identified identities and anomie levels.