Bir aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde aneminin uyku kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anemia and sleep quality in individuals admitted to a family medicine clinic
- Tez No: 917988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Anemi, hemoglobinin yaş ve cinsiyete göre belirlenen değerlerin altında olmasıdır. Dünyada yaygın olarak gözlenen anemi Türkiye'de de sık olarak rastlanmaktadır. Aneminin bu kadar yaygın olması onu bir halk sağlığı sorunu haline getirmektedir. Temel yaşam gereksinimlerinden olan uyku ise, bireyin fizyolojik ve psikolojik iyilik halinin sürdürülmesi için çok önemlidir. Uyku kalitesini etkileyen birçok fiziksel ve çevresel faktör bulunmaktadır. Çalışmamızda polikliniğimize başvuran bireylerde anemi varlığının uyku kalitesi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın örneklemini 01.03.2024-31.05.2024 tarihleri arasındaki üç aylık sürede Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği birimlerine başvuran bireylerden dahil etme kriterlerini karşılayan 244 kadın, 82 erkek olmak üzere 326 birey oluşturmuştur. Araştırmada veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmış, katılımcılara veri toplama ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) anketi uygulanmış, son üç ay içinde yapılmış hemogram tetkiki olanların bu verileri değerlendirilmiş, tetkiki bulunmayanlardan ise klinik durumu gerektirenlerden tam kan sayımı tetkiki yapılmıştır. Anemi kriteri kadınlarda Hb0,05). Kronik hastalık grupları ile anemi grubu arasında anlamlı fark oluşmamıştır (p>0,05). Kadınların uyku kalitesinin erkeklerden daha kötü olduğu saptanmıştır. Sigara kullanmayanlarda uyku kalitesi sigara kullananlara göre daha iyi saptanmıştır. Lise mezunlarının yüksekokul ve üniversite mezunlarına göre, öğrencilerin memurlara göre ve geliri daha az olanların geliri daha fazla olanlara göre daha iyi uyku kalitesine sahip oldukları sonuçlarına varılmıştır (p0,05). Anemisi olanların uyku kalitesi, anemisi olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha kötü olarak bulunmuştur (p=0,008). Sürekli ilaç kullanımı, uyku üzerinde etkili ilaç kullanımı ve kullanılan ilaç sayısı ile uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Kalp damar hastalığı, endokrin ve nörolojik hastalık tanıları olanlarda uyku kalitesi anlamlı düzeyde daha kötü saptanmıştır (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda aneminin uyku kalitesini etkileyen önemli bir faktör olduğu ve kadınlarda daha yüksek prevalans gösterdiği tespit edilmiştir. Uyku kalitesini etkileyen diğer sosyodemografik ve sağlıkla ilişkili faktörler de belirlenmiştir. Bu bulgular, toplum sağlığı açısından anemi ve uyku kalitesine yönelik farkındalığın artırılması ve önleyici sağlık uygulamalarının desteklenmesi gerektiğini göstermekte olup ileri çalışmaların yapılması, anemi ve uyku kalitesi ilişkisini daha kapsamlı sonuçlara ulaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Anemia is defined as hemoglobin levels falling below the thresholds determined by age and gender. Anemia, a globally widespread condition, is also commonly encountered in Turkey. Its high prevalence classifies it as a public health issue. Sleep, a fundamental necessity for life, is essential for maintaining physiological and psychological well-being. Numerous physical and environmental factors affect sleep quality. This study aims to investigate the relationship between anemia and sleep quality in individuals attending our clinic. Materials and Methods: The sample of our study consisted of 326 individuals, 244 women and 82 men, who met the inclusion criteria among the individuals who applied to the Family Medicine units of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital in the three-month period between 01.03.2024 and 31.05.2024. Data were collected through face-to-face interviews using a data collection form and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Hemogram results from the past three months were evaluated, and necessary tests were conducted for participants lacking recent results as per their clinical needs. Anemia was defined as Hb 0.05). Similarly, no significant differences were found between chronic disease groups and anemia status (p>0.05). Females had poorer sleep quality than males. Non-smokers demonstrated better sleep quality compared to smokers. High school graduates had better sleep quality than university graduates, students had better sleep quality than office workers, and individuals with higher income than expenses reported better sleep quality than those with higher expenses (p0.05). Participants with anemia had significantly poorer sleep quality than those without anemia (p=0.008). No significant relationships were detected between continuous medication use, sleep-affecting medications, the number of medications used, and sleep quality (p>0.05). Individuals with cardiovascular, endocrine, or neurological conditions had significantly poorer sleep quality (p0.05). Conclusion: This study demonstrated that anemia is an important factor affecting sleep quality, with higher prevalence in females. Other sociodemographic and health-related factors influencing sleep quality were also identified. These findings highlight the need to increase awareness of anemia and sleep quality as public health concerns and to support preventive healthcare practices. Further research is needed to provide more comprehensive insights into the relationship between anemia and sleep quality.