Sosyal hizmet lisans öğrencilerinin ruhsal hastalığa yönelik tutumlarının incelenmesi: Gümüşhane ili örneği
Examination of social works undergraduate students' attitudes towards mental disease: The case of Gümüşhane
  1. Tez No: 810944
  2. Yazar: CANSEL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada sosyal hizmet lisans öğrencilerinin ruhsal hastalığa yönelik tutumları incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde öğrenim gören 174(131 kadın/43 erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan sosyodemografik bilgi formu ve ruhsal hastalığa yönelik tutumlar ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından hem basılı formlar hem de online olarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve t testi kullanılmıştır. Tutumlar; cinsiyet, yaş, anne ve baba genel bilgileri, ruhsal hastalık geçmişi, ruhsal hastalıkla karşılaşma durumuna göre bağımsız yaşam alt ölçeklerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda sosyal hizmet lisans öğrencilerinin tutumlarıyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of social work undergraduate students towards mental illness were examined. The study group of the research consists of 174 (131 female/43 male) undergraduate students studying at the Social Work Department of Gümüşhane University. In the study, data were collected using the sociodemographic information form developed by the researcher and the scale of attitudes towards mental illness. Data collection tools were made by the researcher both in printed forms and online. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and t test were used to evaluate the data. Attitudes; gender, age, maternal and paternal general information, mental illness history, and independent living subscales were evaluated according to the presence of mental illness. In line with the information obtained as a result of the research, evaluations were made about the attitudes of social work undergraduate students.