Sezgisel Bulanık TOPSIS yöntemiyle finansal performans analizi: bankacılık sektöründe bir uygulama
Financial performance analysis with the Intuinistionic Fuzzy TOPSIS method: An aplication in banking industry
- Tez No: 810948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Finansal sistemin en önemli unsuru olan bankalar ülke ekonomileri için hayati öneme sahip kurumlardır. Bankaların göstereceği performans ülke ekonomilerinin göstereceği performansın belirleyicisi konumundadır. Bu nedenle bankacılık sektörünün performansını sürekli analiz etmesi ve bu analizler ışığında zayıf ve güçlü yönlerini belirleyerek bu doğrultuda performansında sürekli iyileştirmeler yapması gerekmektedir. Bu çalışmayla, Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ve yabancı bankaların finansal performanslarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, bankaların finansal performansını analiz etmek için Sezgisel Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada bankaların 2019-2022 yılları arasında 4 yıllık süredeki performansını belirlemek için bilançolardan elde dilen 14 finansal oran kriter olarak kullanılmıştır. Kriter ağırlıkları entropi yöntemiyle belirlenmiş olup her yıl için ayrı ayrı performans sıralaması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, yapılan değerlendirmede genel itibariyle en iyi performans gösteren banka ING Bank olurken, en kötü performans gösteren banka ise Halkbank olmuştur.
Özet (Çeviri)
Banks, which are the most important component of the financial system, are institutions of vital importance for national economies. The performance of banks is the determinants of performance of country economies. Therefore, the banking sector needs to continuously analyze its performance and make continuous improvements based on identifying its weaknesses and strengths through these analyses. This study aims to analyze the financial performance of domestic and foreign banks operating in Turkey. To analyze the financial performance of banks, the Intuitive Fuzzy TOPSIS method has been used. In this study, 14 financial ratio criteria obtained from balance sheets have been used to determine the performance of banks over a 4-year period from 2019 to 2022. The criteria weights were determined by the entropy method and performance rankings were made separately for each year. As a result of the study, the best performing bank in general was ING Bank, while Halkbank showed the worst performance.