Abdominal yağ doku alanları ile mezenterik pannikülit ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of abdominal fat tissue areas and mesenteric panniculitis
  1. Tez No: 810947
  2. Yazar: FARID VALIAGHAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mezenterik pannikülit (MP) etiyolojisinde obezitenin de suçlandığı bilgisayarlı tomografi (BT) ile genellikle insidental tanı alan mezenterin benign hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı, BT ile tanı alan MP'nin BT ile belirlenen abdominal yağ doku alanları ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya dışlanma kriterleri sonrasında geriye kalan 48 erkek, 44 kadın toplam 92 hasta dahil edildi. Aynı yaş grubundaki 80 kişiden (40 erkek, 40 kadın) kontrol grubu oluşturuldu. MP'nin total adipoz doku (TAD), visseral adipoz doku (VAD), subkutan adipoz doku (SAD) ve VAD/SAD oranı ile ilişkisi her iki cinsiyet için ayrı ayrı değerlendirdi. Abdominal yağ doku alanları özel bir iş istasyonu kullanılarak L2–3 intervertebral disk aralığındaki tek bir aksiyel kesit üzerinde serbest el tekniğiyle TAD ve VAD konturunun manuel olarak çizilmesiyle belirlendi. SAD alanı, VAD alan değerinin TAD alan değerinden çıkarılmasıyla hesaplandı. Kadın hastalarda TAD ve VAD alanı kontrol grubundan daha yüksekti (p=0.002, p=0.0001, sırasıyla). Erkek hastalarda hem TAD, hem VAD hem de SAD alanları kontrol grubuna göre daha yüksekti (p=0.002, p=0.01, p=0.001, sırasıyla). Kadın hastalarda VAD için kesim değeri 146,29 cm2 , TAD için 403,03 cm2 bulundu. Erkek hastalarda TAD, VAD ve SAD için kesim değerleri sırasıyla 404,63 cm2 , 228,79 cm2 , 149,08 cm2 bulunmuştur. Erkek hastalarda VAD/SAD oranı daha düşükken (p=0.04), kadın hastalarda VAD/SAD oranı daha yüksekti (p=0.001). Sonuç olarak kadın hastalarda artmış TAD ve VAD alanı, erkek hastalarda artmış TAD, VAD ve SAD alanı; kadın hastalarda artmış VAD/SAD oranı ile erkek hastalarda azalmış VAD/SAD oranı MP ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Mesenteric panniculitis (MP) is a benign disease of the mesentery that is usually diagnosed incidentally by computed tomography (CT) in which obesity is also blamed in its etiology. The aim of this study is to investigate the relationship between CT-diagnosed MP and CT-described abdominal adipose tissue areas. A total of 92 patients, 48 men and 44 women, whose exclusion criteria were remaining, were included in the study. A control group of 80 people (40 men, 40 women) in the same age groups was formed. The relationship of MP with total adipose tissue (TAT), visceral adipose tissue (VAT), subcutaneous adipose tissue (SAT) and VAT/SAT ratio was evaluated separately for both genders. Abdominal adipose tissue areas are determined by manual drawing of the TAT and VAT contour using a free-hand technique on a single axial section in the L2–3 intervertebral disc range using a special workstation. SAT area was calculated by subtracting the VAT area storage area TAT area value. TAT and VAT area control adjustments in the female region were higher (p=0.002, p=0.0001, respectively). Male subjects had higher both TAT, VAT and SAT areas than control groups (p=0.002, p=0.01, p=0.001, respectively). The cut-off value for VAT in the female database was 146.29 cm2 and 403.03 cm2 for TAT. The cut-off values for TAT, VAT and SAT in the male region are 404.63 cm2, 228.79 cm2 and 149.08 cm2 tension, respectively. While the VAT/SAT ratio was lower in male patients (p=0.04), the VAT/SAT ratio was higher in females (p=0.001). As a result, the TAT and VAT area with female features, the male surface-weighted TAT, VAT and SAT area; Obtaining a predominantly VAT/SAT ratio in female patients and a reduced VAT/SAT ratio in the male population with MP.