Global marka çıkarma potansiyeli: Trabzon şehri üzerine marka iletişim odaklı bir araştırma
Global branding potential: A study focused on brand communication on the city of Trabzon
  1. Tez No: 810976
  2. Yazar: ALPEREN AĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ŞABAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bir ülkenin veya şehrin kalkınabilmesi ve müreffeh bir yer haline gelebilmesi büyük oranda ekonomik gelişmişliğine bağlıdır. Ekonomik gelişmişlik ise o ülkenin veya şehrin ticari potansiyeli yüksek şirketlerine ve markalarına bağlıdır. Günümüzde gelişmiş ülkeler veya şehirler incelendiğinde güçlü markalara sahip oldukları görülmektedir. Güçlü markaları sayesinde yüksek katma değer oluşturan ülkeler veya şehirler sorunlarını kısa sürede çözebilmekte ve daha yaşanılabilir bir yer haline gelebilmektedirler. Güçlü markalar oluşturabilmek ise iletişim faaliyetlerinin stratejik bakış açısıyla ele alınmasına bağlıdır. Bu gerçekten hareketle 2022 itibariyle dünyanın en değerli 500 markası içerisinde tek bir markası bulunmayan Türkiye'nin bunu başarabilmesi aynı zamanda Trabzon gibi şehirlerinin global marka çıkarma potansiyelinin tespiti ile mümkündür. Yukarıdaki gerçeklerden hareketle bu çalışmada marka iletişim odaklı bir anlayışla Trabzon'un global marka çıkarabilme potansiyeli üzerinde durulmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veriler yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği ile toplanmıştır. Evren olarak Trabzon şehri ve bu evren içerisinde örneklem olarak ise alanında uzman olduğu düşünülen akademisyenler, reklamcılar, bürokratlar, iş insanları, sivil toplum kuruluşu (STK) yöneticileri kişiler ile sınırlandırılmıştır. Elde edilen veriler nitel veri analiz programı olan Nvivo 12 programı aracılığıyla analiz edilerek ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Gerçekleştirilen araştırma sonucu Trabzon şehrinin global marka çıkarma potansiyelinin olduğu ancak markalaşmaya yönelik insanların yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadığı, marka iletişim çalışmalarına gereken önemin verilmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of a country or city and becoming a prosperous place largely depend on its economic development. Economic development depends on the companies and brands of that country or city with high commercial potential. Today, when developed countries or cities are examined, it is seen that they have strong brands. Thanks to their strong brands, countries or cities that create high added value can solve their chronic problems in a short time and become a more livable place. Being able to create strong brands depends on handling communication activities from a strategic point of view. Based on this fact, Turkey, which does not have a brand in the world's 500 most valuable brands as of 2022, can achieve this only by determining the global branding potential of cities such as Trabzon. Based on the facts above, this study focuses on the potential of Trabzon to create a global brand with a brand communication-oriented approach. In this study, in which qualitative research method was used, data were collected by semi-structured in-depth interview technique. As the universe, the city of Trabzon and the sample within this universe are limited to academics, advertisers, bureaucrats, business people, non-governmental organization (NGO) managers who are thought to be experts in their fields. The data obtained were analyzed through the Nvivo 12 program, a qualitative data analysis program, and tried to be revealed. As a result of the research carried out, it is seen that the city of Trabzon has the potential to create a global brand, but the people for branding do not have sufficient knowledge and equipment, and the necessary importance is not given to brand communication studies.