Türkiye'de 2000 yılı sonrası kadınlara yönelik politikalar ve sosyo-ekonomik yansımaları
Policies for women in Turkey after 2000 and their socio-economic reflections
  1. Tez No: 810993
  2. Yazar: ALİ BELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZÜMRÜT BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, ekonomi, insan ve çevreye yapılan uzun vadeli yatırımlar ile gerçekleştirilebilir. Beşeri sermaye odaklı politikalar sürdürülebilir kalkınma ve gelişmenin temelidir. Kadınlar toplumun ve beşeri sermayenin yarısını oluşturmaktadır. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve kadınların iş gücüne etkin katılması ile ekonomik büyüme, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilir kalkınma sağlanabilir. Bu nedenle gelişmiş ülkeler kadınları her açıdan güçlendirme yönünde önemli kurumsal çalışmalar gerçekleştirmekte ve politikalar uygulamaktadır. Hükümetler tarafından uygulanan bu politikaların etkinliği ile ilgili yapılan çalışmalar ülkelerin sosyo-ekonomik düzeyini yansıtması ve geliştirilecek politikaların belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma ile Türkiye'de 2000 yılı sonrası kadınlara yönelik üretilen politikaların, kadınların sosyal ve ekonomik alanda yer almasına ne ölçüde katkı sağladığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, 2000 yılından itibaren kadınlara yönelik politikaların sosyo-ekonomik yansımaları çeşitli parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Bu çalışma; nitel araştırma yöntemleri ile ikincil kaynaklardan doküman taramaları yapılarak derleme bir çalışma olarak hazırlanmış ve istatistiki veriler üzerinden kurumsal düzenlemelerin etkinliği incelenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler ve durum tespiti sonucu, 2000 yılı sonrası Türkiye'de kadınlara yönelik politikaların istihdam, eğitim, siyaset ve toplumsal alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması açısından hedeflenen ölçüde etkili olamadığını tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development can be achieved through long-term investments in the economy, society and the environment. Human capital-oriented policies are the basis of economic growth and sustainable development. Women constitute half of society and human capital. Economic growth, gender equality and sustainable development can be achieved with the elimination of inequality between women and men and the effective participation of women in the workforce. Therefore, developed countries carry out important institutional arrangements and implement policies to empower women in every aspect. Studies on the effectiveness of these policies implemented by governments and their results are also very important in terms of reflecting the socio-economic level of the countries and determining the future policies. Within the scope of the study, it was aimed to determine to extent the policies implemented for women after 2000 in Turkey contributed to the participation of women in the social and economic areas. The policies towards women since 2000 and the socio-economic reflections of these policies had been evaluated through various parameters. This study is a compilation and the effectiveness of instutional arrangements on statistical data was discussed from secondary sources with qualitative research methods. Based on the data and findings, it has been determined that policies targeting women in Turkey after the year 2000 have not been effective enough in achieving the intended goals of employment, education, politics, and social gender equality.