Güvenlikleştirme kuramı kapsamında 2000 yılı sonrası Türkiye'de kadın politikaları ve İstanbul Sözleşmesi tartışmaları
Women's policies in Turkey after 2000 within the scope of security theory and the Istanbul Convention discussions
  1. Tez No: 740493
  2. Yazar: TUĞBA MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANGÜL ÖRNEK KONU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kadına yönelik şiddet ile mücadele tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de öncelikli sorunları arasında yer almaktadır. Hayata geçirilen yasal düzenlemeler ile kısmi bir ilerleme sağlanmış olsa da kadınlar hala devam eden bir güvenlik sorunu ile karşı karşıyadır. Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren tartışılmaya başlayan kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda, asıl önemli gelişmeler Avrupa Birliği'ne uyum süreci kapsamında, 2000'li yıllar sonrasında yaşanmaya başlanmıştır. Bu nedenle, tez çalışması, bu dönemi kapsayarak, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamındaki devlet politikalarını ve yapılan yasal düzenlemeleri ele almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'deki kadına yönelik şiddet vakalarının niceliksel ve niteliksel yoğunluğuna rağmen bu olgunun bir güvenlik problemi olarak değerlendirilmemesinin nedenlerini ortaya koymaya çalışmaktır. Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı politikalar, yasaların uygulanmasında engel teşkil etmekte, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri bir güvenlik problemi olarak görülmeyip“güvenliksizlik”içinde bırakılmaktadır. Diğer taraftan İstanbul Sözleşmesi gibi gerekliliği açık olan bir Sözleşme, ''Türk aile yapısına'' tehdit oluşturulduğu iddia edilerek“güvenlikleştirilmektedir”. Bu durum kendi içinde bir çelişki barındırmaktadır. Güvenlik konusunun devletler ve bireyler açısından önemine yapılan vurgu ile güvenlik kavramının zaman içinde değişen anlamı, ortaya çıkan eleştirel güvenlik yaklaşımları ve feminist çalışmalar, tezin kuramsal yapısını oluşturmaktadır. Bu anlamda Kopenhag Okulu'nun“güvenlikleştirme kuramı”, Türkiye'de kadına yönelik şiddet arttığı halde konunun güvenliksizleştirilmesi ve İstanbul Sözleşmesi'nin güvenlikleştirilmesi tartışmasına temel oluşturmuştur. Bu tartışma kapsamında şiddet kavramı ele alınarak Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve cinayet istatistikleri sunulmuş; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı politikalar ile son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler üzerinde durulmuş; cezasızlık olgusunun yanı sıra İstanbul Sözleşmesi hakkındaki tartışmalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Combating violence against women is among the priority problems in Turkey as well as in the rest of the world. Although some progress has been made with the legal regulations implemented, women still face an ongoing security problem. In the field of combating violence against women, which started to be discussed in Turkey since the 1980s, the main important developments began to be experienced after the 2000s, within the scope of the harmonization process with the European Union. For this reason, the thesis study covers this period and deals with the state policies and legal regulations within the scope of combating violence against women. The main purpose of this study; is to try to reveal the reasons why this phenomenon is not considered as a security problem despite the quantitative and qualitative intensity of violence against women in Turkey. Policies based on gender inequality in our country are an obstacle to the implementation of laws, violence against women and femicide are not seen as a security problem and are left in“insecurity”. On the other hand, a Convention such as the Istanbul Convention is“securitized”by claiming that it poses a threat to the“Turkish family structure”. This situation contains a contradiction in itself. The emphasis on the importance of security for states and individuals, the changing meaning of the concept of security over time, emerging critical security approaches and feminist studies constitute the theoretical structure of the thesis. In this sense, the“securitization theory”of the Copenhagen School has formed the basis for the discussion of the desecuritization of the issue and the securitization of the Istanbul Convention, even though violence against women has increased in Turkey. Within the scope of this discussion, the concept of violence was discussed and statistics on violence against women and murder in Turkey were presented. Policies based on gender inequality and legal regulations made in recent years were emphasized. In addition to the phenomenon of impunity, the debates about the Istanbul Convention are discussed.