2000 yılı ve sonrası Türkiye'de kadın istihdamının yapısı ve kadın istihdamının artırılmasına yönelik uygulanan politikalar
The structure of women's employment in Turkey in 2000 and beyond and the policies applied to increase women's employment
- Tez No: 698907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CEM AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemizde mevcut olan işsizlik problemi giderek büyük bir sorun haline gelmektedir. Türkiye'de kadınların istihdama katılamama sebepleri işsizlik oranlarına önemli ölçüde sebebiyet vermektedir. Nüfus içerisinde büyük bir kısma tekabül eden kadın nüfusunun iş hayatında yaşamış olduğu problemler yalnızca bireylerin hayatlarını etkilemekle kalmayıp, ülkenin toplumsal refah seviyesinin gelişememesine sebebiyet vermektedir. Kadınların mevcut ekonomik düzende daha fazla yer edinebilmesini sağlamak, eşit standartlarda yaşayıp istihdamdan pay alabilmelerini sağlamak, kadının yalnızca anne ve eş olarak değerlendirilmesi değil topluma ve ülke ekonomisine kazandırabileceği pozitif değerleri görebilmek, iş gücü piyasalarında önemli yere sahip olabilmesi için gerekli olan desteklerin sağlanabilmesi açısından ülkemizde çeşitli sayıda destekleme projeleri gerçekleştirilmiştir. Buna rağmen kadının çalışma hayatına katılabilme oranı ne yazık ki yeterli seviyelere ulaşamamıştır. Çalışanlar her zaman için bireydir ve bunun kadın veya erkek olarak ayırt edilmemesi gereklidir. Teknolojik, ekonomik ve toplumsal gelişmenin tam anlamıyla sağlanabilmesi için kadınların iş gücü piyasalarında daha aktif rol kazanması, cinsiyetçi yaklaşımların son bulması, eşit ücret ve uygun çalışma koşullarının sağlanması, kadının iş gücüne katılımının önüne geçebilecek tüm engellerin kaldırılması gerekmektedir. Kadın istihdam oranının artması, toplumun her alanında olumlu etkiler yaratacak, iş hayatında yenilikler, düzen ve çeşitlilik sağlayacaktır. Kadının iş gücüne katılım oranının artması ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği açısından bir gereklilik haline gelmiştir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde istenilen seviyede refah düzeyine ulaşabilmenin yolu 'kadın' tanımının yeniden yapılmasından geçecektir. Bu çalışmada Türkiye'nin kadın istihdamının yapısı, kadın istihdamının artırılabilmesi için yapılan ve yapılmakta olan çalışmalar ele alınmıştır. Eskiden beri süregelen erkek egemen toplum zihniyetini aşabilmek için kadınların istihdamda daha fazla oranda var olması kaçınılmaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The unemployment problem in our country is becoming a big problem. Possible reasons for not participating in the employment of women in Turkey gives rise significantly and unemployment rates. The problems experienced by the female population, which corresponds to a large part of the population, in the business life not only affect the lives of individuals, but also cause the social welfare level of the country to not develop. In order to ensure that women have a more place in the current economic order, to live at equal standards and get a share from employment, to see the positive values that women can bring not only as mothers and spouses, but also to the society and the country's economy, to provide the necessary support in order to have an important place in the labor market. Numerous support projects have been carried out. Despite this, unfortunately, the rate of women's participation in working life has not reached sufficient levels. Employees are always individuals and this should not be distinguished as male or female. In order to ensure full technological, economic and social development, it is necessary for women to gain a more active role in the labor market, to end sexist approaches, to provide equal wages and appropriate working conditions, and to remove all obstacles that can prevent women's participation in the labor force. Increasing the rate of female employment will create positive effects in all areas of society and will provide innovations, order and diversity in business life. Increasing the female labor force participation rate has become a necessity for the sustainability of economic and social life. The way to achieve the desired level of prosperity in developing countries such as Turkey 'woman' of the definition will undergo reconstruction. The structure of women's employment in Turkey's study, conducted order to increase women's employment and ongoing studies are discussed. In order to overcome the male-dominated society mentality that has existed for a long time, it is an inevitable fact that women have a higher presence in employment.