Doğal yağ ve çinko oksit katkılı kolajen esaslı film eldesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of collagen based film with natural oil and zinc oxide
  1. Tez No: 913441
  2. Yazar: HİLAL ÇİKOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Deri endüstrisi büyük miktarda proteinli katı atık üretmektedir ve atıkların katma değerli ürünlere dönüşümü sürdürülebilirlik, çevre ve insan sağlığı, döngüsel ekonomi için önemli taşımakta ve bu amacla yürütülen tez çalışması kapsamında bromelain ile enzimatik hidroliz yöntemiyle deri sanayi budama atıklarından hidrolize kolajen elde edilerek nano çinko oksit ve Calendula officinalis L. esansiyel yağı katkılarıyla filmler hazırlanmış ve hazırlanan filmlerin karakterizasyonları tespit edilmiştir. Çalışmada kolajen bazlı filmlerin kullanımını sınırlayan faktörlerden biri suda çözünürlük özelliğini geliştirmek başta olmak üzere diğer özelliklerinin de geliştirmek amacıyla kullanılan bu kombinasyonla yeni bir film hazırlama yaklaşımı sağlanmıştır. Suda çözünürlüğün azaltılması amacıyla % 0- % 4 çinko oksit nanopartikülleri ilave edilerek kolajen esaslı filmler elde edilmiş ve en iyi su bariyer özelliği gösteren kolajen/çinko oksit esaslı film oluşturma oranı tespit edilip, bu oranda, filmlerin zenginleştirilmesi amacıyla (% 0, % 2, % 4 ve % 6, % 8) oranlarında Calendula officinalis L. esansiyel yağı kullanılarak kolajen/çinko oksit/Calendula officinalis L. yağı esaslı filmler oluşturulmuş ve karakterize edilmişlerdir. Genel olarak, sonuçlar deri endüstrisi budama atıklarından elde edilen kolajen/çinko oksit/Calendula officinalis L. yağı esaslı çevre dostu ve sürdürülebilir filmlerin ambalaj malzemelerine uygulanabilirlik açısından ümit verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The leather industry produces large amounts of proteinaceous solid waste and the conversion of these wastes into value-added products is important for sustainability, environmental and human health, and circular economy. Within the scope of the thesis study carried out for this purpose, hydrolyzed collagen was obtained from leather industry trimming wastes by enzymatic hydrolysis with bromelain and films were prepared with nano zinc oxide and Calendula officinalis L. essential oil additives and the characterizations of the prepared films were determined. In the study, one of the factors limiting the use of collagen-based films is to improve their water solubility and this combination, which is used to improve their other properties, has provided a new film preparation approach. In order to reduce water solubility, collagen based films were obtained by adding 0%-4% zinc oxide nanoparticles and the collagen/zinc oxide based film formation ratio showing the best water barrier property was determined and in this ratio, collagen/zinc oxide/Calendula officinalis L. essential oil was used in the proportions of (0%, 2%, 4% and 6%, 8%) to enrich the films and collagen/zinc oxide/Calendula officinalis L. oil based films were formed and characterized. In general, the results show that collagen/zinc oxide/Calendula officinalis L. oil based environmentally friendly and sustainable films obtained from leather industry trimming wastes are promising in terms of applicability to packaging materials.