Penetrating into the markets in eastren Europe and commonwealth of independent states, problems and proposed solutions
Doğu Avrupa ve BDT ülkeleri pazarlarına giriş, problemler ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 81102
  2. Yazar: ALİ FUAT AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET 1989 yılında Doğu Bloku'nun çökmesi ve bu bloğu oluşturan önemli ülkelerin liberal ekonomik düzeni seçmeleri ile Batı iş dünyası coğrafî ve nüfus olarak çok büyük bir pazarla karşılaştı. Kısa bir süre içinde Batı ve Türk firmaları bu ülkelerdeki pazarlara yüksek ekonomik ve politik risk nedeni ile, 'ihracat yolu' ile girmeye başladı. Bu tez bu ülkelerin genel ekonomik ve politik durumları ve bu ülkelerdeki insan kaynaklan, tüketici ve endüstüriyel pazarları hakkında bilgiler içerir. Bunun dışmda çeşitli giriş yollan bazında bu ülkelerin pazar potansiyelleri incelenmiştir. Buna ilaveten iki firmanın (Netaş ve Migros) uluslararası ve işletme stratejileri özellikle bu pazarlara girişlerindeki başarılarından ötürü de incelenmiştir. Bu araştırmalarda başlıca değişkenler; koordinasyon, yurtiçi tecrübe, finansal kaynaklara erişim, coğrafi pozisyon, satınalma gücü, sosyo-ekonomik faktörler, fiyatlar ve uyum gücüdür. İkincil data araştırması, bu firmalar hakkındaki saha araştırması ve diğer araştırmalar yatınmın ve özellikle joint venture kurmanın üretim sektöründeki firmalar açısından uzun vadede basan için kritik olduğunu göstermektedir. Buna ilaveten servis sektörü alanında franchising'in gelecek vaad eden bir giriş modu olduğu da gösterilmiştir. Bu tez Bağımsız Devletler Topluluğu ve Doğu Avrupa marketleri profili hakkında bilgi vermek, bu marketlere çeşitli giriş modlarmı kısa ve uzun vadede değerlendirmek ve Türk ve yabancı firmaların mevcut stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacı ile yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After 1989 with the collapse of Eastern Block and its adoptation of liberal economy, western business world faced a huge market in respect of geographical size and population. In response, in a very short time period many Western and Turkish firms penetrated into this market only in export mode of entry because of the relatively high political and economical risk in these countries. This thesis contains information on current general economical, business, political environments; human resources, consumer and industrial markets in these countries. Besides, potential of these markets are evaluated in respect of various modes of entries. In addition, in some level technical point of view is provided. Moreover, researches on two successful Turkish companies (Netaş and Migros) in respect of business and international level strategies are carried out as these companies provide a very significant value with their success in penetrating into these markets. In these researches main variables for strategy choice for these companies are coordination, domestic experience, ability to have access to financial resources, geographical location, purchasing power, soci-economical factors, price levels and flexibility. Secondly data survey, field survey and researches carried out on these companies show that investing and establishing joint ventures is critical for long run success in Eastern Europe and CIS (Commonwealth of Independent States) for firms performing especially production type of activities. Besides, It is showed that in some business services, hotels, restaurants franchising is promising. This thesis was by the purpose of providing information about the profile of the markets in Eastern Europe and CIS, evaluating different modes of entries in respect of short run and long run success for different businesses and helping Western and Turkish firms in developing their current strategies or realizing new strategies.