Parsiyel karaciğer rezeksiyonu yapılan ratlarda intestinal iskemi ve reperfüzyonunun karaciğer rejenerasyonuna ve karaciğer İnterlökin-6 içeriğine etkisi
Effect of intestinal ischemia and reperfusion on liver regeneration and liver Interleukin-6 content in rats undergoing partial liver resection.
  1. Tez No: 811077
  2. Yazar: ALİ EMRE ATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: İntestinal iskemi reperfüzyon hasarının karaciğer fonksiyonları üzerine olumsuz etkileri bilinirken, rejenerasyon kapasitesine olan etkileri bilinmemektedir. Bu çalışma intestinal iskemi reperfüzyon hasarının karaciğer rejenerasyonu üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Sprague-Dawley cinsi ratlar randomize edilerek iki grup yalancı (sham) operasyon, iki grup yalnız kısmi hepatektomi ve diğer iki grupda kısmi hepatektomi ile beraber iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan olmak üzere toplam 6 gruba ayrıldı. İntestinal iskemi-reperfüzyon hasarı süperior mezenterik arter ve kollaterallerinin 20 dakika süre ile klemplenmesi ile sağlandı. Kısmi hepatektomi iskemi periyodunda tamamlandı. İnce bağırsak mukozası ışık mikroskopu altında değerlendirilerek hasara yönelik skorlama yapıldı. Operayon sonrası bir ve dördüncü günlerde karaciğer regenerasyon ölçütleri (hepatosit proliferasyon nükleer antijen indeksi ve karaciğer rejenerasyon oranı) ile karaciğer fonksiyon testleri (aspartat ve alanin aminotransferaz) değerlendirildi. Bulgular: Mukozal hasar skoru intestinal iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan grupta yüksekti. Operasyon sonrası 1 ve 4. günlerde karaciğer rejenerasyon oranı ve hepatosit proliferasyon nükleer antijen indeksi, yalnız hepatektomi yapılan grup ile kıyaslandığında, intestinal iskemi-reperfüzyon yapılan grupta daha az bulundu. Karaciğer fonksiyon testleri açısından gruplar arasında fark izlenmedi. Mortalite oranı intestinal iskemi reperfüzyon grubunda daha yüksekti. Sonuç: Kısmi hepatektomi yapılan ratlarda intestinal iskemi ve reperfüzyon hasarı karaciğer rejenerasyonunu olumsuz etkiledi ve mortalite oranlarını arttırdı.
Özet (Çeviri)
Aim: The deleterious effects of intestinal ischemia-reperfusion on liver are realized, but its effect on the regenerative capacity of the liver has not been studied. Our aim in this study was to determine the effect of intestial ischemia-reperfusion on liver regeneration. Methodology: Sprague_Dwaley rats were randomly divided into six groups; two sham-operated, two hepatectomy, and two hepatectomy with intesteinal ischemia-reperfusion gruops. To create intestinal ischemia-reperfusion, the superior mesenteric artery and collateral arteries supplying the small intestine were occluded for 20 minutes. Partial hepatectomy was performes during the period of ischemia. Ischemia-reperfusion injury in the mucosal layer of the small intestine was scored in the light microscopy. Liver regeneration parameters (proliferating cell nuclear antigen labeling index for hepatocytes and liver regeneration rate), and serum levels of aspartate aminotransferase and alanine aminotransferase were studied on day 1 or 4 after operation. Results: Mucosal injury score was high in the hepatectomy with intestinal ischemia-reperfusion groups. Liver regeneration rate and proliferating cell nuclear antigen labeling index were less in these groups than the hepatectomy groups on day 1 and 4. There were no diffrences in the serum levels of aspartate aminotransferase and alanine aminotransferase between hepatectomy and hepatectomy with intestinal ischemia-reperfusion groups. The mortality rate was higher in the hepatectomy with intestinal ischemia-reperfusion groups than the other groups. Conclusion: Ischemia and reperfusion of the small intestine impaired liver regeneration with high mortality after partial hepatectomy in the rats.