Concepts and obstacles of total quality management implementation in Iraq's chemical sector
Irak kimya sektöründe toplam kalite yönetiminin uygulanmasına ilişkin kavramlar ve engeller
  1. Tez No: 811080
  2. Yazar: HUSAMULDEEN QAYS JAMEEL ALSAMRAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, Irak kimya endüstrisinin (ICI) mevcut durumunu değerlendirmek ve toplam kalite yönetimi felsefesinin ilaç, gıda, ve deterjan sektörleridir. İkincisi, araştırma, Irak'ın kimya endüstrisinde kapsamlı kalite yönetimi ilkesinin uygulanmasının doğasında var olan zorlukları saptamayı amaçlıyor. Çalışmanın popülasyonu, Irak'ta kimyasal madde üretimi yapan kimya fabrikalarının bir alt kümesinden oluşuyordu. Araştırma örneklemini ilaç, gıda ve kimyasal deterjan endüstrilerinden (145) uzman oluşturmuştur. Özellikler sorununu araştırmak amacıyla, örnek kuruluşlardan bilgi toplamak için yapılandırılmış bir anket kullanıldı. Veri toplama ve analizden sonra, endüstriyel tesislerin TKY felsefesinin değişkenlerini değişen derecelerde ve çeşitli seviyelerde uygulamaya önemli bir ilgi duyduğu keşfedildi. Büyük bir ilgi olduğu keşfedildikten sonra durumun böyle olduğu ortaya çıktı. Sürekli gelişim, en yüksek kapasiteye ulaşan uygulamaydı. Uygulamanın bir sonraki aşaması, istatistiksel yaklaşımların kullanılması ve geri bildirim alınmasından oluşuyordu. İşçilerin katılımı ve becerilerinin geliştirilmesi en az ileri düzeyde olan uygulama derecesiydi. Araştırma sonuçlarına göre çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bir öneri, henüz toplam kalite yönetimini uygulamaya koymamış işletmelerin bunu hemen yapması gerektiğidir. Birleştirilmiş TKY boyutlarını tam olarak uygulamak için, tedarikçilerin de baştan itibaren sürece dahil edilmesi önerilir. Üçüncüsü, kalite sorunlarını belirlemeye ve incelemeye yardımcı olduklarından, istatistiksel yöntemlere ve kalite kontrol araçlarına daha fazla sevgi ve özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
The principal objective of this study is to evaluate the current state of the Iraqi chemical industry (ICI) and to quantify the extent to which the total quality management philosophy has been adopted by the country's chemical industries, with a focus on the pharmaceutical, food, and detergent sectors. Second, the research aims to pinpoint the difficulties inherent in implementing the comprehensive quality management tenet in Iraq's chemicals industry. The study's population comprised a subset of Iraqi chemical factories engaged in the manufacturing of chemicals. The research sample comprised of (145) specialists from the medicines, food, and chemical detergents industries. For the purpose of investigating the issue of characteristics, a structured questionnaire was employed to gatherd information compared to the representative organizations. After data gathering and evaluating, it was discovered that industrial facilities had a significant interest in implementing the TQM philosophy's variables to varying degrees and at a variety of various levels. This was found to be the case following the discovery that there was a large interest. The constant development was the application that reached the highest capacity. The next phase of application consisted of utilizing statistical approaches and receiving feedback. The participation of workers and the development of their skills was the degree of application that was the least advanced. According on the results of the research, various suggestions were made. One suggestion is that businesses who have not yet implemented total quality management should do so immediately. In order to fully implement the combined TQM dimensions, it is also recommended that suppliers be included in the process from the start. Third, because they aid in spotting and dissecting quality issues, statistical methods and quality-control instruments should be given greater love and care.