Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin yaşam doyumu ile sportmenlik yönelim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between life satisfaction and sportsmanship orientation levels of students of the Department of Physical Education and Sports Teaching
- Tez No: 811081
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin yaşam doyumu ile sportmenlik yönelim düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya erkek ve kız olmak üzere yaşları 18 ile 40 arasında değişen toplam 145 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmanın evrenini İstanbul Gedik Üniversitesi'nin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü bünyesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Bu evreni temsil etmesi amacı, erişilebilirlikleri dikkate alınarak, öğrenim gören, 145 adet gönüllü katılımcı, örneklem olarak seçildi. Yaşam Doyumu Ölçeği (Köker, 1991-YDÖ) ile Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelim Ölçeği (Balçıkanlı, 2011-SYÖ) kullanılarak Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine anket uygulanarak söz konusu iki kavram üzerinden ilişkiler test edildi ve bu ilişkinin hangi yönde olduğunu ortaya konmuştur. Araştırmada elde edilen veri seti ile ilgili analizler IBM SPSS 24.0 programı ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında Sportmenlik Yönelimi ve Yaşam Doyumunun demografik değişkenlerine göre normal dağılımına uygun olduğu için değerlendirmelerde“tek yönlü varyans analizi”kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla varyansların homojen olduğu durumlarda LSD tamamlayıcı Post Hoc analizi, varyansların homojen olmadığı durumlarda Tamhane T2 tamamlayıcı Post Hoc analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between life satisfaction and sportsmanship orientation levels of sports management department students. A total of 145 students, aged between 18 and 40, participated in the study voluntarily. The universe of this study consists of students studying at the Department of Physical Education and Sports of Istanbul Gedik University. Considering their accessibility and the purpose of representing this universe, 145 volunteer participants were selected as a sample. Using the Life Satisfaction Scale (Köker, 1991-YÖ) and the Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale (Balçıkanlı, 2011-SYÖ), a questionnaire was applied to the Sports Management Department students at the School of Physical Education and Sports, and the relationships were tested on the two concepts in question and the direction of this relationship was determined. has been revealed. Analyzes of the data set obtained in the research were made with the IBM SPSS 24.0 program. Within the scope of the research,“one-way analysis of variance”was used in the evaluations, as it was suitable for the normal distribution of Sportsmanship Orientation and Life Satisfaction according to the demographic variables. In order to determine between which groups the difference was, LSD complementary Post Hoc analysis was used when variances were homogeneous, and Tamhane T2 complementary Post Hoc analysis was used when variances were not homogeneous.