Bazı F1 ceviz genotiplerinin seleksiyon 2 aşamasında bitkisel ve meyve kalite performanslarının belirlenmesi
Determination of plant and fruit quality performances of some F1 walnut genotypes at selection 2 stage
- Tez No: 811082
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma bazı ceviz genotiplerinin seleksiyon 2 aşamasında bitkisel ve meyve kalite performanslarını belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada daha önce seçilen 111 genotip üzerinde çalışılmış, bitkisel ve pomolojik özelliklerine göre 36 genotip ümitvar olarak belirlenmiştir. Seçilen 36 genotipe ait bulgular, Chandler çeşidi ile mukayese edilerek tezde sunulmuştur. Yapılan fenolojik gözlemlerde seçilen genotiplerin ilk yapraklanma dönemlerinin 8-25 Nisan tarihleri arasında olduğu kaydedilmiştir. İlk yapraklanma özelliği yönünden, Chandler çeşidine göre genotiplerin %2,8'inin çok erken, %38,9'unun erken, %30,5'inin orta, %25'inin geç ve %2,8'inin çok geç kategorisinde yer aldığı belirlenmiştir. Genotiplerden %38,9'unun 'Homogamy', %22,2'sinin 'Protandri' ve %38,9'unun ise 'Protogini' çiçeklenme özelliği gösterdiği tespit edilmiştir. Pomolojik özellikler bakımından tüm genotiplerin ortalama kabuklu meyve ağırlıklarının 8,25 g ile 18,37 g arasında, iç meyve ağırlıklarının 4,55 g ile 8,68 g arasında, iç oranlarının ise %39,21 ile %57,21 arasında ve kabuk kalınlıklarının ise 0,96 mm ile 1,88 mm arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Genotiplerin %100'ünün dış kabuk renginin 'açık' olduğu belirlenirken, meyve iç renginin %72,3'ünün 'Açık', %22,2'sinin 'Orta' ve %5,5'inin 'Koyu' olduğu tespit edilmiştir. İç damarlanma durumları değerlendirildiğinde genotiplerin %100 'Az damarlı' yapıda olduğu görülmüştür. Bazı genotiplerin chandler çeşidine göre daha üstün özelliklere sahip olması ümitvar sonuçtur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the vegetative and fruit quality performances of some walnut genotypes at the selection stage. In the study, 111 genotypes selected previously were studied and 36 genotypes were determined as promising according to their vegetative and pomological characteristics. Findings of 36 selected genotypes were compared with Chandler cultivar and presented in the thesis. As a result of the phenological observations; The first leafing were recorded between April 8th and 25th. As a result of the comparison with the Chandler, it was determined that 2,8% of the genotypes were in the category of 'Very early', 38,9% of 'Early', 30,5% of 'Medium', 25% of 'Late', and 2,8% of them in the 'Very late' category. It was determined that 38,9% of the genotypes showed 'Homogamy', 22,2% 'Protandry' and 38,9% 'Protogyny' flowering characteristics. When evaluated in terms of pomological characteristics, the average shell fruit weights of all genotypes used in the study were between 8,25 g and 18.37 g, the kernel weights were between 4,55 g and 8.68 g, and the kernel ratios were between 39,21% and 57.21%. It was determined that the crust thicknesses ranged between 0.96 mm and 1.88 mm. It was determined that the outer skin color of the genotypes was 100% 'Light' and the kernel color was 72,3% 'Light', 22,2% 'Medium' and 5,5% 'Dark'. When the kernel vein was evaluated, it was seen that 100% of the genotypes were in the 'less vascular' structure. It is a promising result that some genotypes have superior characteristics compared to the chandler variety