Bilecik Müzesi'ne kayıtlı Roma ve Bizans dönemi metal takı ve süs eşyaları
Roman and Byzantine period metal jewellery and ornaments registered in Bilecik Museum
- Tez No: 811105
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Bilecik Müzesi'ne kayıtlı 71 adet takı-süs eşyası değerlendirmeye alınmıştır. Bu eserlerin büyük bir bölümünün müsadere ve devir ile müze envanterine kaydedilmiş olmasından dolayı konteks olarak değerlendirmek mümkün olmamıştır. Ayrıca birçoğunun bulunduğu yer ile ilgili ne yazık ki elimizde veri bulunmamaktadır. Bu nedenle eserlerin değerlendirmesinde antik dönem kuyumculuk sanatının tipolojik ve stilistik gelişimine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak yapım ve süsleme tekniklerinin erken dönemden başlayarak kronolojik olarak zaman zaman popülerlik kazanıp, zaman zaman da popülerliğini yitirmesi bu durumu zorlaştırmıştır. Yine de bizim eserlerimizde kullanılan yapım ve süsleme teknikleri ile eserlerin formları belirgindir. Bu eserlerin üretiminde dövme ve döküm tekniği uygulanmıştır. Süsleme tekniği olarak, kabartma, kazıma, delik işi, granülasyon, telkâri, taş kakma tekniklerinin kullanıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis study, 71 pieces of jewelry and decorative items registered in the Bilecik Museum have been evaluated Since most of these works were recorded in the museum inventory with confiscation and transfer, it was not possible to evaluate them as context. Moreover, unfortunately, we lack data regarding the specific origins of many of these items. Fort his reason, evaluating the artifacts according to the typological and stylistic development of ancient jewelry art is necessary. However, the fact that construction and decoration techniques have gained and lost popularity over time, starting from early periods, making it more complicated and maket he sutiation difficult to determine the chronological context. However, the construction and decoration techniques used in our artifacts are distinguishable. The production methods employed were forging and casting. As for the decorative techniques, it appears that embossing, engraving, piercing, granulation, filigree work, and stone setting were utilized.