Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerde; yoga terapinin artikülasyon terapisinde kullanımı
In individuals with autism spectrum disorder; usage of yoga therapy in articulation therapy
- Tez No: 811104
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Otizm belirtileri, özellikle erken çocuk dönemlerinde meydana gelen, hayatın ilk zamanlarında belirginleşen, çocukların sosyal etkileşimle iletişim kurma yeteneklerini olumsuz olarak etkileyerek, sosyal yaşamını, iletişim yeteneklerini, tutumlarını ve ilişkiler ile olan süreçlerini ciddi manada zedeleyerek hayatının her alanında etkili olmaktadır. Otizm, çocuğun etkileşim içerisinde bulundu sosyal çevre, aile, okul ve toplumsal kuruluşlar gibi bütün sistemler ile olan ilişkilerine zarar vererek, ailesinin ve çocuğun toplum nezdinde farklı problemler yaşamasına neden olmaktadır. Otizm spektrum bozukluğu, çevresel ve genetik etkenlerin duyusal, iletişim atipiklikler ve kalıp haline gelmiş davranışlarla karakterize hale geldiği multifaktöriyel bir durumdur. Çalışma içerisinde artikülasyon bozukluğu ve OSB üzerinde durularak yoga sayesinde bu bozuklukların tedavisinin incelenmesi yapılmaktadır. Konuşma bozukluklarından birisi olarak artikülasyon bozukluğu, kelimelerin telaffuzu ile alakalı değildir. Artikülasyon bozukluğu bir konuşma sorunu olsa da kişilerin iletişim, akademik ve sosyal yaşamını etkilemektedir. Artikülasyon ve OSB'nin nedenleri birçok etkene bağlı olarak gelişebilmektedir. Ancak çalışmanın genel olarak konusu olan bu rahatsızlıkların yoga ile tedavi edilmesi üzerinde daha fazla durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The symptoms of autism, especially in the early childhood period, occurring in the early days of life, as evidenced by their ability to communicate with children adversely affecting social interaction, social life, communication skills, attitudes, and relationships in every area of life processes with seriously damaged to be effective. Autism damages the child's relationships with all systems such as the social environment, family, school and social organizations in which he interacted, causing his family and the child to experience different problems in society. Autism spectrum disorder is a multifactorial condition in which environmental and genetic factors become characterized by sensory, communication atypics and stereotyped behaviors. In the study, the treatment of these disorders is examined through yoga by focusing on articulation disorder and ASD. As one of the speech disorders, articulation disorder is not related to the pronunciation of words. Although articulation disorder is a speech problem, it affects people's communication, academic and social life. The causes of articulation and ASD can develop depending on many factors. However, more emphasis has been placed on the treatment of these ailments, which are the subject of the study in general, with yoga.