Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne periyodik sağlık muayenesi amacıyla başvuru yapmış kişilerin prediyabet sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of prediabetes frequency of people who have applied to Eskişehir Osmangazi University HEALTH, practice and research Hospital Family medicine polyclinic for periodic HEALTH examination
  1. Tez No: 811116
  2. Yazar: DİLARA ORTAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kan glukoz seviyesinin diyabet tanı sınırlarına ulaşmadığı, yine de olması gerekenden yüksek olduğu durumlarda prediyabetten bahsedilmektedir. Erken tanı ile diyabet gelișimi ve diyabete bağlı klinik komplikasyon oluşumu önlenebilen prediyabetin, müdahale edilmezse diyabet gelișme oranının bazı yayınlarda %70 olduğu görülmektedir. Aile hekimlerinin, hastanın sağlık sistemi ile ilk temas noktası olması sebebi ile koruyucu hekimlik açısından son derece önemli bir rol üstlendiği bilinmekle beraber aile hekimliğinin temel ilkelerinden biri olan kapsamlı yaklaşım, sağlığı geliştirmeyi ve sağlığın korunmasını hedef edinmektedir ve bu nedenle prediyabet önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda Aile Hekimliği Polikliniği'ne periyodik sağlık muayenesi nedeniyle başvuru yapmış kişilerdeki prediyabet sıklığı belirlenerek, hastalık semptomu olmayan kişilerde gelecekte potansiyel diyabet riskini ele almak ve özellikle aile hekimleri arasında prediyabet hakkında farkındalığı artırmayı hedefledik. Araştırmalar sonucu, prediyabetik kişilerin %15,3'üne hasta olduğu sağlık yetkilisi tarafından bildirilmiştir. Hiçbir semptomu bulunmayan erişkinlerin prediyabet açısından taranması erken tanı ve tedaviyi mümkün kılabilir ve böylece sağlık sonuçlarını değiştirebilir. Veriler SPSS version 21.0 software (IBM Corpn., Armonk, NY, USA) yazılımı kullanılarak yapıldı. p değeri
Özet (Çeviri)
Prediabetes is mentioned when the blood glucose level does not reach the diagnostic limits of diabetes but is still higher than it should be. The development of diabetes and the development of diabetes-related clinical complications can be prevented with early diagnosis, and it is seen in some publications that the rate of diabetes development is 70% if not intervened. Although it is known that family physicians play an extremely important role in preventive medicine since they are the first point of contact with the patient's health system, the comprehensive approach, which is one of the basic principles of family medicine, aims to improve and protect health, and therefore prediabetes has an important place. In our study, we aimed to determine the frequency of prediabetes in people who applied to the Family Medicine Polyclinic due to periodic health examinations, to address the potential risk of diabetes in the future in people without disease symptoms and to raise awareness about prediabetes, especially among family physicians. As a result of the research, it was reported by the health authority that 15.3% of the prediabetic people were sick. Screening adults with no symptoms for prediabetes can enable early diagnosis and treatment and thus change health outcomes. Data were performed using SPSS version 21.0 software (IBM Corpn., Armonk, NY, USA). p value