Biyoloji öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği konularında geliştirilen artırılmış gerçeklik içeriklerine yönelik görüşleri
Pre-service biology teachers perspectives on augmented reality-based content designed for laboratory safety education
- Tez No: 960550
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı biyoloji öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği konularında geliştirilen artırılmış gerçeklik içeriklerine yönelik görüşlerini incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yürütülen araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'de bulunan bir devlet üniversitesinin 2025 yılı Bahar Döneminde öğrenim gören 21 ikinci sınıf biyoloji öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yapılandırılmış görüşme tekniği aracılığı ile yapılan açık uçlu soru formları ile veriler toplanmıştır. AR senaryolarının uygulanmasından önce ve sonra olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Senaryolar, laboratuvar kazaları, patlamalar, mikrobiyal çalışmalar, asitler ve bazlar gibi riskli durumları içermekte ve AR teknolojisiyle desteklenmiştir. İlk aşamada, AR senaryoları öncesi adayların laboratuvar kazaları deneyimleri ve risklere karşı hazırlık düzeyleri incelenmiştir. Bulgular içerik analizi ile incelenmiş, adayların çoğunun ciddi kaza deneyimi yaşamadığını ve laboratuvar güvenliği eğitimlerinde teknoloji destekli araçların henüz kullanılmadığını göstermiştir. İkinci aşamada ise ar senaryolarının uygulanmasının ardından adayların deneyime ilişkin görüşleri alınmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda, katılımcıların büyük çoğunluğunun (%69,56) AR senaryolarında gerçek laboratuvar ortamı hissi yaşadığı ve ar teknolojisinin laboratuvar güvenliği eğitiminde kullanılmasını uygun bulduğu (%91,30) ortaya konmuştur. Öğretmen adayları, AR uygulamalarını risk farkındalığını artıran, etkili, dikkat çekici, öğrenmeyi kalıcı kılan, erişilebilir ve etkileşimli bir yöntem olarak değerlendirmiştir. Katılımcıların çoğu (%82,12) AR destekli eğitimi kolaylaştırıcı bulurken, az sayıda aday teknolojik erişim veya teknik zorluklar nedeniyle zorlayıcı bulmuştur. Bazı öğretmen adayları teknolojiyi düz anlatımdan daha az etkili görmektedir. Bu algısal karmaşa eğitimde teknolojinin ne zaman, nasıl ve ne amaçla kullanılacağını öğreten kapsamlı entegrasyon eğitimlerinin önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, AR teknolojisi, laboratuvar güvenliği eğitiminde etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Öğretmen adayları, AR'ı mesleklerinde erken risk farkındalığı oluşturmak ve öğrenmeyi motive edici hâle getirmek amacıyla kullanmayı planlamaktadır. Çalışma, elde edilen görüşler sonucunda AR'ın öğretmen adaylarının yetkinliklerini geliştirdiğini göstermekte; bu doğrultuda, eğitim fakültelerinde AR temelli uygulamaların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of pre-service biology teachers regarding augmented reality (AR) content developed on laboratory safety. The study was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 21 second-year pre-service biology teachers enrolled in the Spring 2025 semester at a public university in Türkiye. Data were collected through structured interview forms using open-ended questions. The implementation process of the AR scenarios was carried out in two phases: before and after the intervention. The scenarios were designed to include hazardous situations such as laboratory accidents, explosions, microbial studies, and the handling of acids and bases, all supported by AR technology. In the first phase, participants' previous experiences with laboratory accidents and their level of preparedness for risks were examined. Content analysis of the data revealed that most of the participants had not experienced serious accidents and that technology-supported tools had not yet been incorporated into their laboratory safety training. In the second phase, participants' views were gathered following the implementation of the AR scenarios. According to the content analysis, a significant majority of participants (69.56%) reported that the AR scenarios provided a realistic laboratory environment, and most (91.30%) considered the use of AR technology appropriate for laboratory safety training. Pre-service teachers described the AR applications as effective, attention-grabbing, accessible, interactive, and conducive to long-term learning by raising awareness of potential risks. While the majority of participants (82.12%) found AR-supported education to be facilitative, a small number experienced difficulties due to technological access or technical issues. Some participants perceived technology as less effective than traditional lecture-based instruction. This perceptual ambiguity highlights the importance of comprehensive integration training that focuses on when, how, and for what purpose technology should be used in education. In conclusion, AR technology emerges as an effective method in laboratory safety training. Pre-service teachers expressed their intention to use AR in their professional practice to enhance early risk awareness and promote motivation in learning. Based on the findings, the study concludes that AR contributes to the development of pre-service teachers' competencies and recommends the increased integration of AR-based applications in teacher education programs.