Matematik öğretiminde teknoloji destekli tasarlanan oyunların matematik başarısına etkisi
The effect of games designed with technology on mathematics success in mathematics teaching
- Tez No: 811132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, matematik öğretiminde teknoloji destekli tasarlanan oyunların matematik başarısına etkisini incelemeye yöneliktir. Teknoloji destekli tasarlanan oyunların öğrencilerin matematik başarısına olan etkisi teorik olarak incelenmiş, sonrasında ise ilgili değişkenlerle analiz edilmiştir. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desenlerden son test kontrol gruplu model tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Hakkari'de yer alan bir ortaokulun 5 ve 6. sınıflarında öğrenim görmekte olan 72'si kız, 70'i erkek olmak üzere toplam 142 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada; veri toplama aracı olan başarı testi için oyunlarla ilgili kazanımlar incelenmiş, kazanımlara ait sorular taranmış ve bu sorulardan seçilerek araştırmacı tarafından bir başarı testi oluşturulmuştur. Toplanan verilerin analizi SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bağımlı değişken olarak teknoloji destekli matematik oyunları kullanılırken bağımsız değişken olarak matematik başarısı kullanılmıştır. Çalışmanın hipotezi“Teknoloji destekli tasarlanan oyunların matematik başarısı üzerinde pozitif etkiye sahiptir”şeklindedir. Örneklem sayısı 50'den fazla olduğu için deney ve kontrol grubu Başarı Testi puanları Kolmogorov-Smirnov normallik analizi ile normalliği incelenmiş; daha sonra deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Başarı Testi puanları T-Testi analizi ile test edildikten sonra sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of technology supported games on mathematics achievement in mathematics teaching. The effect of technology supported games on students' mathematics achievement was examined theoretically, and then analyzed with related variables. In this study, the post-test control group model was preferred from the quasi-experimental designs, which is one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 142 students, 72 girls and 70 boys, studying in the 5th and 6th grades of a secondary school in Hakkari. For the achievement test, which is the data collection tool in the study, the acquisition related to the games were examined, the questions related to the achievements were scanned and an achievement test was created by the researcher by choosing from these questions. The analysis of the collected data was carried out with the SPSS program. In addition, while technology supported math games were used as the dependent variable, mathematics achievement was used as the independent variable. The hypothesis of the study is“Technology supported games have a positive effect on mathematics achievement”. Since the sample number was more than 50, the achievement test scores of the experimental and control groups were examined with Kolmogorov-Smirnov normality analysis; then, after the achievement test scores of the experimental and control group students were tested with T-Test analysis, the results were included.