Ortaokul öğrencilerinin sayı hissi ile matematik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' sense of number and the attitudes to mathematics
  1. Tez No: 811133
  2. Yazar: ESMA NUR ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa'da bulunan MEB'e bağlı bir ortaokulda altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarda öğrenim gören 39 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmanın amacı; öğrencilerin sayı hisleri ile matematik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca öğrencilerin sayı hissi ve matematik tutumlarının, cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın yöntemi karma modeldir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kayhan Altay ve Umay (2013) tarafından geliştirilen 'Sayı Duyusu Ölçeği' ile Eğitim Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı (EARGED) tarafından geliştirilen 'Matematik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin JASP 0.16.4 programı ile çözümlemesi yapılmıştır. Veri analizinde; bağımsız örneklem t testi, ANOVA testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin sayı hissi puanlarının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin soruları sayı hissi stratejileri yerine kural temelli, klasik yollardan çözdükleri sonucuna ulaşılmıştır. Sayı hissi puanları cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde; erkek öğrenciler lehine anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sayı hissi puanları sınıf düzeyi değişkeni açısından incelendiğinde sayı hissi testinden aldıkları toplam puanın en yüksek 8.sınıflarda, en düşük 6.sınıflarda olduğu tespit edilmiştir. Yani sınıf düzeyi arttıkça sayı hissinde de bir artışın olduğu ve bu artışın anlamlı olduğu söylenebilir. Öğrencilerin matematik tutum ölçeğinden aldıkları toplam puan dikkate alındığında matematik tutumlarının orta düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Matematik tutumları cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde, erkek öğrenciler lehine anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Matematik tutum sınıf düzeyi değişkeni açısından incelendiğinde şu sonuca ulaşılmıştır: Sınıf düzeyi arttıkça matematik tutum puanlarında da bir artışın olduğu ve bu artışın anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin sayı hissi ile matematik tutumları arasındaki korelasyon katsayısı 0,846'dır. Yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkiden söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study; In the 2021-2022 academic year, 39 students studying in the sixth, seventh and eighth grades of a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Şanlıurfa were studied. Purpose of the research; The aim of this study is to examine the relationship between students' number sense and mathematics attitudes. In addition, it was also examined whether students' sense of number and mathematics attitudes differed according to gender and grade level variables. The method of the research is mixed model. The 'Number Sense Scale' developed by Kayhan Altay and Umay (2013) and the 'Mathematics Attitude Scale' developed by the Education Research and Development Department (EARGED) were used as data collection tools in the study. The data were analyzed with the JASP 0.16.4 program. In data analysis; independent samples t test, ANOVA test, correlation analysis and regression analysis were used. According to the results of the research, it was seen that the number sense scores of the students were quite low. It was concluded that the students solved the questions in rule-based, classical ways instead of number sense strategies. When the number sense scores were examined in terms of gender; A significant relationship was found in favor of male students. When the number sense scores were examined in terms of the grade level variable, it was determined that the total score they got from the number sense test was highest in the 8th grades and the lowest in the 6th grades. In other words, it can be said that as the grade level increases, there is an increase in the sense of number and this increase is significant. Considering the total score of the students from the mathematics attitude scale, we can say that their mathematics attitudes are at a moderate level. When mathematics attitudes were examined in terms of gender, a significant relationship was found in favor of male students. When the mathematics attitude is examined in terms of the grade level variable, the following conclusion was reached: It was determined that there was an increase in the math attitude scores as the grade level increased, and this increase was not significant. The correlation coefficient between students' sense of number and their mathematics attitudes is 0.846. A high level, positive and significant relationship can be mentioned.